Partner serwisu Visa dla biznesu

E-recepty już obowiązkowe. Można je trzymać w smartfonie

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#govtech
Opublikowano: 8 stycznia 2020, 12:40 Aktualizacja: 9 stycznia 2020, 11:16

Od 8 stycznia lekarze mają obowiązek wystawiania elektronicznych recept, co oznacza koniec papierowych druczków. W celu wykupienia leku pacjent będzie musiał wykorzystać w aptece czterocyfrowy kod, który dostanie SMS-em lub mailem. Dostęp do e-recepty można uzyskać także z poziomu rządowej aplikacji mObywatel.

E-recepty już obowiązkowe. Można je trzymać w smartfonie. Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Ministerstwo Zdrowia podaje, że od końca maja 2018 roku wystawiono już ponad 68 mln elektronicznych recept. Zdaniem resortu to przede wszystkim lepsza czytelność, mniej błędów i większe bezpieczeństwo. Z kolei Ministerstwo Cyfryzacji zwraca uwagę na fakt, że dostęp do e-recepty można uzyskać z poziomu smartfona – za pomocą aplikacji mObywatel.

E-recepty dostępne w rządowej aplikacji mObywatel

Co zrobić, aby w swoim telefonie najpierw znaleźć elektroniczną receptę, a później ją zrealizować? Na początek należy ściągnąć aplikację mObywatel i uruchomić ją za pomocą Profilu Zaufanego. Następnie wybieramy zakładkę e-recepta, a będąc w aptece decydujemy, który druczek chcemy zrealizować. W tym celu musimy pokazać farmaceucie ekran smartfona z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcemy pokazywać ekranu telefonu, można także podać numer PESEL osoby, na która została wystawiona recepta oraz kod znajdujący się pod e-receptą.

Niestety takie rozwiązanie dostępne jest tylko dla posiadaczy smartfonów z systemem Android 6.0 lub nowszym. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia jednak, że wersja dla systemów iOS pojawi się w App Store jeszcze przed końcem stycznia.

Aplikacja mObywatel to nie tylko e-recepty, ale także dowód osobisty, dowód rejestracyjny oraz legitymacje studenckie oraz szkolne – wszystko to dostępne z poziomu smartfona. Resort cyfryzacji przygotowuje się także do udostępnienia mobilnego prawa jazdy, które również ma być dostępne w aplikacji mObywatel.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

e-recepty-juz-obowiazkowe-mozna-je-trzymac-w-smartfonie