W 2019 roku branża e-sportu ma być warta 1 miliard dolarów. Największym rynkiem pozostaje Ameryka Północna, z której pochodzi prawie 40% przychodów dla branży. Mocno stoją także kraje azjatyckie – Chiny i Korea Południowa odpowiadają odpowiednio z 18% i 6% przychodów. E-sport zarabia przede wszystkim na sponsorach, a branże wspierają tacy giganci jak T-Mobile, czy Toyota. Wszystko za sprawą imponującej oglądalności. Przykładowo w IV kwartale 2017 roku Activision Blizzard, holding będący właścicielem Overwatch League, mógł się pochwalić 10 mln unikalnych widzów i utrzymywaniem średniej widowni powyżej 280 000 osób na minutę. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Ekstraklasa uruchamia ligowe rozgrywki e-sportowe

Nic dziwnego, że e-sportem zaczynają się interesować także kluby piłkarskie. Ekstraklasa Games rozpocznie się już 5 marca 2019 roku. Będzie to największy w historii turniej gry FIFA w Polsce, w którym wziąć udział może każdy, kto gra w najpopularniejszą grę piłkarską na rynku. Rozgrywki są przeznaczone dla wszystkich zawodników, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Każdy gracz, bez względu na umiejętności, może wystąpić w barwach swojego ulubionego klubu Ekstraklasy, a tym samym stać się gwiazdą turnieju. Przed najlepszymi otwiera się droga do kariery profesjonalnego gracza.

Ekstraklasa Games ma status ligi partnerskiej EA SPORTS – Official League Qualifier. W rezultacie będzie to jedyny polski turniej dający możliwość walki o punkty w rankingu FIFA 19 Global Series, dzięki którym można awansować na FIFA eWorld Cup 2019. Do udziału w turnieju można zarejestrować się poprzez oficjalną stronę turnieju: EkstraklasaGames.org.

Kwalifikacje odbędą się w dniach 5-21 marca. Rozegrane zostaną 32 turnieje online: dla kibiców wszystkich 16 klubów Ekstraklasy na dwóch konsolach: PlayStation 4 i Xbox One. Kwalifikacje odbędą się w systemie play-off, a udział w nich mogą wziąć wszyscy gracze FIFA 19, którzy mają co najmniej 16 lat.

Zwycięzcy kwalifikacji będą reprezentować swoje kluby od 30 marca w fazie ligowej. Każdy z 16 zespołów będzie reprezentowany w sumie przez czterech graczy (dwóch na PlayStation, dwóch na Xbox). Obowiązywał będzie tryb gry 1 vs 1, w formule gry online FIFA Ultimate Team. Kluby rozegrają w sumie 30 meczów – 8 najlepszych teamów weźmie udział w Wielkim Finale, który odbędzie się 26 maja. Zwycięski klub zostanie mistrzem Ekstraklasa Games. Transmisje z fazy ligowej i wielkiego finału zostaną zrealizowane w studiu Polsat Games.