EBA zwraca uwagę, że po Brexicie (2019 rok), w Unii Europejskiej pozostaną tylko dwie aktywne piaskownice regulacyjne – w Holandii oraz w Danii. Nadzorca obawia się, że profintechowe regulacje w Wielkiej Brytanii ściągną na Wyspy największe firmy z branży, co negatywnie odbije się na rynku finansowym UE. O sprawie pisze Reuters.

Bruksela obawia się Brexitu. Czy uda się zatrzymać fintechy?

Brytyjski regulatory sandbox został uruchomiony przez Financial Conduct Authority w 2016 roku i od tamtego czasu miało z niego skorzystać około 90 firm. Zdaniem EBA to właśnie stworzenie odpowiedniego środowiska testowego przyczyniło się do dominującej pozycji Londynu na rynku fintechowym. Brytyjska stolica to największy hub finansowy w Europie i jeden z największych na świecie.

Dlatego grudniowy raport ma zawierać porównanie już istniejących piaskownic i innovation hubów oraz rekomendacje dotyczące tego, jak tworzyć takie przestrzenie. Dotychczasowe analiza EBA nie wykazała żadnych barier w prawie UE dla powstawania sandboxów.

Przypomnijmy, że innovation hub to przestrzeń do dyskusji dla fintechów i regulatorów, natomiast piaskownica to rozwiązanie pozwalające na testowanie innowacyjnych rozwiązań na prawdziwych klientach, bez konieczności przechodzenia długiego procesu licencyjnego. Dzięki temu fintech może sprawdzić, czy jego rozwiązanie ma szanse na rynku. Oczywiście nad wszystkim czuwa nadzorca, a klienci to względnie wąska, wyselekcjonowana grupa.

Pojawią się kolejne piaskownice. Polska wśród liderów?

Obecnie w Unii Europejskiej działają 3 piaskownice regulacyjne i 16 innovation hubów (włączając w to nasz polski, prowadzony przez KNF). EBA podaje, że w Hiszpanii trwają już konsultacje publiczne na temat uruchomienia sandboxa, a dwa kolejne państwa są już niemal gotowe do uruchomienia piaskownicy. Nadzorca nie podaje nazw tych krajów, ale niewykluczone że jednym z nich jest Polska. Piaskownica regulacyjna nad Wisłą ma się pojawić jeszcze przed końcem września, a Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi rekrutacje na stanowiska z nią związane do Departamentu FinTech.

Przypomnijmy, że w Polsce od początku bieżącego roku działa także Innovation Hub. Zgodnie z danymi przekazanymi nam przez Komisję Nadzoru Finansowego w I półroczu 2018 do Innovation Hub zgłosiło się 35 firm, działających w takich obszarach, jak robodoradztwo, kryptowaluty i usługi płatnicze. Więcej na temat Innovation Hub można przeczytać tutaj.

Planowany raport EBA to kolejny dowód na zaangażowanie europejskiego nadzorcy w branżę FinTech. Na początku lipca pisaliśmy o dwóch pierwszych raportach z cyklu Fintech Roadmap, zawierających informacje na temat szans i zagrożeń, które niesie ze sobą rozwój branży. Pierwszy skupia się na wpływie fintechów na modele biznesowe banków, a drugi na ryzykach i możliwościach wynikających z rozwoju branży fintech. Więcej na temat raportów Fintech Roadmap można przeczytać tutaj.