Cyfrowe Euro

Co to jest CBDC?

Cyfrowe euro to elektroniczna forma europejskiej waluty – umożliwia dokonywanie codziennych płatności w szybki, łatwy i bezpieczny sposób. Jej wprowadzenie obniżyłoby koszty transferów, które realizowane byłyby praktycznie natychmiastowo. W informacji prasowej EBC podkreślono, że celem CBDC nie jest eliminacja gotówki – w każdym wypadku dalej będzie ona emitowana, niezależnie od tego czy cyfrowe Euro zostanie wprowadzone czy nie – podkreślono w raporcie EBC.

Libra od Facebooka przestraszyła banki centralne

W oficjalnej informacji prasowej EBC czytamy, że grupa robocza składająca się z ekspertów EBC i 19 krajowych banków centralnych strefy euro pod kierownictwem Fabio Panetty – Członka Zarządu EBC i Przewodniczącego grupy zadadaniowej ds. cyfrowego Euro, określiła już możliwe scenariusze, które mogą wymagać emisji europejskiej wersji CBDC.

Obejmują one m.in. zwiększone zapotrzebowanie na płatności elektroniczne, spadek wykorzystania gotówki oraz ryzyko uruchomienia globalnych rozwiązań, które mogą budzić obawy regulacyjne i stwarzać zagrożenie dla stabilności finansowej. Pod tym ostatnim stwierdzeniem należy upatrywać zeszłoroczne zakusy Facebooka związane z uruchomieniem Libry, czyli globalnej kryptowaluty oderwanej od kontroli ze strony banków centralnych.

EBC: Hold your horses, czyli na decyzję o CBDC trzeba jeszcze poczekać

Jednakże decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Aczkolwiek możemy spodziewać się, że jednak jest to jedynie kwestią czasu. Zielone światło wymaga pracy dyplomatycznej i konsensusu szeregu uczestników rynku – jest to decyzja polityczna, a zatem – to na tym poziomie będą podejmowane decyzje, które – bazując na doświadczeniu – wymagają katalizatora. Innymi słowy, jeśli będzie cyfrowy dolar lub cyfrowy jen, to będzie też i cyfrowe Euro.

Euro należy do Europejczyków, a naszą misją jest być jego strażnikiem” – powiedziała Christine Lagarde, szefowa EBC. Lagarde podkreśliła także, że Europejczycy coraz częściej zwracają się ku cyfryzacji, a rolą EBC jest zapewnienie zaufania do pieniędzy. Oznacza to, że EBC musi upewnić się, że Euro jest przystosowane do ery cyfrowej, a system winien być gotowy do wydawania cyfrowego Euro jeśli zajdzie taka potrzeba.

Konsultacje społeczne rozpoczną się 12 października. EBC będzie współpracować z obywatelami, naukowcami, sektorem finansowym oraz władzami publicznymi celem szczegółowej oceny potrzeb rynku i obywateli, a także określenia wyzwań i korzyści, które są oczekiwane w związku z ewentualnym wprowadzeniem cyfrowego Euro. Raport o zdigitalizowanej europejskiej walucie dostępny jest na stronie EBC.

/Fintek.pl/Łukasz Piechowiak