Usługa jest przeznaczona do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. eKsięgowość powstała we współpracy z firmą inFakt i można z niej korzystać zarówno z poziomu bankowości internetowej, jak i aplikacji mobilnej.

eKsięgowość – co oferuje Santander i inFakt?

Aplikacja jest już dostępna na urządzenia z Androidem i iOS-em. W celu jej pobrania należy wyszukać w sklepie apkę inFaktu i zaznaczyć opcję, że jesteśmy klientem Santandera. Przed ściągnięciem aplikacji trzeba się zarejestrować w bankowości elektronicznej Mini Firma.

W ramach usługi przedsiębiorcy mogą korzystać z darmowych programów do fakturowania i prowadzenia samodzielnej księgowości. Faktury można wystawiać zarówno online, jak i w aplikacji mobilnej, a także zapisywać je do formatu PDF i przesyłać kontrahentom mailem. Aplikacja wykorzystuje technologie OCR od inFaktu, która pozwala odczytać dane faktury ze zrobionego zdjęcia.

Bezpłatnym ułatwieniem dla firm są także szablony faktur oraz wsparcie księgowego (infolinia jest czynna od poniedziałku do soboty od 7.00 do 22.00). W pakiecie samodzielnej księgowości możliwe jest dodatkowo generowanie i wysyłka plików JPK, edycja kosztów, a także generowanie Księgi Przychodów i Rozchodów, deklaracji VAT-7 i PIT-5. Przedsiębiorcy mogą również kontrolować terminy płatności składek ZUS i US oraz ich wysokości.

Ceny i rodzaje pakietów

No dobrze, a ile to wszystko kosztuje? Usługa jest darmowa jeżeli w miesiącu wystawimy 3 faktury przychodowe lub kosztowe. Natomiast za 12 zł miesięcznie można już wystawiać dowolną liczbę faktur. Klienci mogą także skorzystać z samodzielnej księgowości, która kosztuje 39 zł miesięcznie (19,5 zł w pierwszym roku). Ten pakiet także może być darmowy, jeżeli w miesiącu wystawimy tylko 3 faktury.

To nie wszystkie dostępne możliwości. Santander wspólnie z inFaktem oferuje także usługi przypominające biuro rachunkowe – dzięki nim można między innymi kontaktować się telefonicznie z księgowymi. Klient ma do wyboru 140 księgowych, którym można wystawiać oceny i analizować ich specjalizacje. W tym przypadku ceny kształtują się następująco:

  • Santander Mini – 89 zł miesięcznie. Możliwość wystawienia do 5 dokumentów finansowych miesięcznie.
  • Santander Standard – 129 zł miesięcznie. Możliwość wystawienia do 30 dokumentów finansowych miesięcznie.
  • Santander Premium – 299 zł miesięcznie. Możliwość wystawienia do 100 dokumentów finansowych miesięcznie.

W ramach powyższych pakietów wybrany księgowy na bieżąco zewidencjonuje wszystkie koszty, wyśle deklaracje podatkowe do urzędu skarbowego, a także będzie reprezentował przedsiębiorcę przed urzędami i doradzi najlepsze rozwiązania. W ramach płatnych pakietów możliwe jest również uzyskanie wsparcie konkretnego księgowego przez telefon, czat i e-mail.

Na rynku działają już konkurencyjne rozwiązania – na przykład w mBanku i Idea Banku. W tym pierwszym przypadku księgowość nie jest jednak dostępna z poziomu aplikacji mobilnej. Przedstawiciele Santandera zapewniają, że ich rozwiązanie ma także bardziej intuicyjny i przyjazny interfejs. W ostatnich tygodniach podczas testów aplikację pobrało prawie 300 klientów. Wielu z nich wykupiło także pakiety premium.