Pilot Maker Elektro ScaleUp to program, którego celem jest wdrażanie technologii z zakresu elektromibilności. Carrefour przystąpił do programu w 2018 roku – efektem jest współpraca z firmą EV Fleet.Sieć rozbudowuje swoją ofertę e-grocery, a same e-auta mają być jedną z jej składowych. Na razie test obejmie dwa specjalnie przygotowane pojazdy – VW e-Crafter oraz Eidola Cargo.

Ciekawostką jest to, że nie są to zwykłe samochody chłodnie wykorzystujące dużo energii. W e-Crafterze nie ma dodatkowego urządzenia chłodzącego produkty, ale nie musi go tam być, ponieważ – jak czytamy w informacji prasowej – pojemniki do przewozu wykonano ze specjalnego materiału o niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Ponadto sprzęt wyposażono w czujniki, które kontrolują w czasie rzeczywistym temperaturę i kiedy mogło dojść do rozszczelnienia.

E-grocery wymaga zaawansowanej technologii

EV Fleet równolegle uruchamia informatyczną platformę do zarządzania flotą samochodów elektrycznych, która ma optymalizować obsługiwane zamówienia i zarządzać pracą kurierów. Operatorzy floty po zalogowaniu na stronie internetowej widzą informacje o wszystkich firmowych e-samochodach. Dane od nich spływają przez Internet i są od razu analizowane w chmurze obliczeniowej. Dla kierowców EV Fleet stworzył natomiast aplikację mobilną, która zarządza parametrami przejazdu.

Carrefour Polska i EV Fleet połączył ze sobą techBrainers, operator programu Pilot Maker Elektro ScaleUp. W ramach Pilot Maker Elektro ScaleUp powstało kilkadziesiąt innowacji dla elektromobilności. Pilotażowe wdrożenia startupy realizują m.in. w TAURONIE, PKN ORLEN, PGE Nowa Energia, Synerise, SimFabric i Rafako. Pilot Maker Elektro ScaleUp jest finansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB.

/LP