Program Mastercard Biometric Checkout wprowadza ramy technologiczne, które mają pomóc w ustanowieniu standardów dla nowych sposobów płacenia, umożliwiając posiadaczom kart płatniczych korzystanie z biometrycznych metod uwierzytelniania płatności, takich jak odcisk palca, skan dłoni, twarzy czy tęczówki. Biometria upraszcza proces finalizacji transakcji, ponieważ konsument, chcąc zapłacić za zakupy, nie musi już używać fizycznej karty płatniczej, gotówki ani urządzenia mobilnego.

Płatności spojrzeniem od PayEye w Empiku

Współpraca między Mastercard, Empik i PayEye pozwoli udoskonalić doświadczenia zakupowe konsumentów i upowszechnić wśród nich nowy sposób płatności w sklepach. Płatność biometryczna z wykorzystaniem fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy dostępna będzie od 12 czerwca. Spośród ponad 350 salonów Empik w całej Polsce do pilotażu zostało wytypowanych 5 lokalizacji: Warszawa Westfield Mokotów, Wrocław Bielany, Kraków Kazimierz, Poznań Posnania oraz Czeladź M1.

PayEye to polski fintech, który rozwija autorską technologię bezgotówkowych płatności biometrycznych w sklepach z wykorzystaniem fuzji biometrii oka oraz twarzy. By móc przyjmować płatności w systemie PayEye przedsiębiorca musi wyposażyć się w specjalny terminal eyepos. Proces wymaga precyzyjnej kalibracji, dzięki czemu nie ma ryzyka, że przypadkiem spojrzymy na terminal i zapłacimy – czytamy w komunikacie.

W ubiegłym roku Mastercard ogłosił rozszerzenie programu Biometric Checkout na region Azji i Pacyfiku, a na początku czerwca uruchomił drugi program pilotażowy w Ameryce Łacińskiej. W tym roku Mastercard wdrożył kilka pilotażowych programów płatności biometrycznych w wielu krajach na całym świecie, aby kontynuować rozwój tej technologii.