Za pośrednictwem tej strony wolontariusze otrzymają możliwość wygenerowania swoich własnych eSkarbonek, do których darczyńcy będą przekazywać datki m.in. płacąc portfelem cyfrowym Masterpass. Platforma będzie również stanowić centrum informacji dla wolontariuszy, a ponadto każdy z nich będzie miał szansę sprawienia za jej pośrednictwem niespodzianki swojemu sztabowi. Pomysłodawcą inicjatywy jest firma Mastercard.

Z platformy iWolontariusz skorzystają wolontariusze WOŚP, którzy zarejestrują się na stronie. Portal będzie sukcesywnie rozwijany i wzbogacany o nowe, użyteczne funkcjonalności, których celem będzie ułatwianie komunikacji, zacieśnianie relacji oraz wsparcie kwestowania.

Czytaj także: BLIK już dostępny dla klientów BGŻ BNP Paribas

We współpracy z firmą Mastercard powstały także specjalne eSkarbonki – zupełnie nowe narzędzie wspierające kwestowanie. Każdy wolontariusz będzie mógł wygenerować i udostępnić swój unikalny link, za pomocą którego będzie można wpłacać darowizny m.in. poprzez portfel cyfrowy Masterpass.

Kwesta na dwa sposoby

W ten sposób każdy wolontariusz WOŚP może kwestować w dwojaki sposób: z tradycyjną, tekturową skarbonką, w dniu Finału WOŚP, a także, już od 4 stycznia, za pomocą elektronicznej skarbonki od Mastercard, udostępniając wygenerowany przez siebie link, np. na swoich profilach w mediach społecznościowych. Środki zebrane przez wolontariusza, zarówno za pomocą fizycznej skarbonki, jak i tej elektronicznej, zostaną przekazane WOŚP jako zgromadzone przez konkretną osobę. W ten sposób, po raz pierwszy wolontariusze otrzymają możliwość sumarycznego kwestowania również online, dzięki czemu zbiórka pieniędzy w sieci nabierze nowego wigoru.

Kwestę online wolontariusze WOŚP będą mogli prowadzić z wykorzystaniem nowego rozwiązania pod nazwą Masterpass od Mastercard. Jest to elektroniczny portfel, w którym można „zapisać” różne karty płatnicze, aby następnie dokonywać płatności online. Dane karty płatniczej wpisuje się w Masterpass tylko raz, a przy każdym kolejnym zakupie jedynie wybiera jedną z kart z listy. Dodatkowo, dane kart są szyfrowane i wykorzystują inne nowoczesne zabezpieczenie. Dzięki temu darczyńcy będą mogli wpłacać pieniądze do eSkarbonki wybranego przez siebie wolontariusza w sposób wygodny i bezpieczny.

Wprowadzenie eSkarbonek zintegrowanych z portfelem Masterpass ma ułatwić Polakom angażowanie się w dobroczynność – zwłaszcza, że płatności kartą w internecie stale zyskują na popularności. Według danych NBP w ciągu pierwszego półrocza 2017 r. wartość takich transakcji wynosiła 3,7 mld zł i wzrosła o 31% w porównaniu do zeszłego roku.

Czytaj także: Zamelduj się przez Internet

Kwestują głównie młodzi

„Zdecydowanie największą grupę wolontariuszy stanowią ludzie młodzi, dla których media społecznościowe to codzienność. Chcemy wykorzystać potencjał ich aktywności w sieci, dlatego we współpracy z firmą Mastercard przygotowaliśmy eSkarbonki, czyli wirtualne puszki, które można udostępniać na Facebooku czy Twitterze” – mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP – „To kolejna opcja wsparcia Orkiestry, a dla nas szansa, by odmieniać trudną rzeczywistość i pomagać w wyrównywaniu szans w leczeniu noworodków w całej Polsce.”

„Kolejny już raz z dumą wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Mocno podziwiamy wszystkich wolontariuszy i doceniamy ich trud w niesieniu pomocy innym. Wszyscy widzimy w swoich miejscowościach, jak dzielnie przez kilka godzin, często mimo ciężkich warunków pogodowych, wytrwale i z uśmiechem pomagają zbierać darowizny. Dlatego w tym roku chcieliśmy zrobić coś dla nich – by ich wynagrodzić i pomóc im w kwestowaniu” – powiedział Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe. „eSkarbonka to nowoczesne narzędzie, które z pewnością ułatwi im pracę, a wszystkim chętnym darczyńcom umożliwi w szybki i łatwy sposób przekazać środki. Widząc, jak chętnie Polacy sięgają po karty płatnicze w internecie, mamy nadzieję, że eSkarbonka wpłynie pozytywnie na wysokość tegorocznej zbiórki, a może nawet pomoże w pobiciu zeszłorocznego rekordu!” – dodaje.

Bezcenna Niespodzianka

 Na dedykowanej platformie wolontariusze będą także mogli zgłosić swoje pomysły na Bezcenną Niespodziankę dla swojego sztabu. Co roku w całej Polsce tysiące lokalnych sztabów WOŚP wykonuje bardzo ważne zadania, koordynując pracę wolontariuszy, przeliczając datki zebrane podczas Finału w danej okolicy, a także organizując dodatkowe atrakcje dla lokalnej społeczności – koncerty, licytacje czy imprezy sportowe. Aby docenić ich zaangażowanie, Fundacja WOŚP i Mastercard zorganizuje niezwykłą niespodziankę dla wybranego sztabu, zgłoszonego przez wolontariusza Orkiestry. Zgłoszenia będzie można wysyłać za pomocą formularza, dostępnego po zalogowaniu się na stronie iWolontariusz. W dniu Finału ogłoszony zostanie zwycięzca, którego propozycja zostanie zrealizowana.

Czytaj także: PayPal i Mastercard rozszerzają globalną współpracę cyfrową

Co roku Mastercard przygotowuje Bezcenne Niespodzianki związane z WOŚP. W 2017 r. było nią przekazanie na ręce Jurka Owsiaka, fana The Rolling Stones, oryginalnej gitary Micka Jaggera. Instrument został wystawiony na aukcję i ostatecznie został wylicytowany za pokaźną kwotę 175 tys. PLN. Cały dochód trafił na konto Fundacji. Rok wcześniej pozytywnie zaskoczona została 9-letnia Amelka z Rybnika, wolontariuszka WOŚP. Jej marzeniem było poznanie Jurka Owsiaka. W dniu 9. urodzin dziewczynki Dyrygent WOŚP zjawił się w jej szkole i wręczył jej kartki z życzeniami oraz zaproszenie do odliczania „Światełka do nieba” wspólnie ze swoim idolem na scenie pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

Więcej informacji o aktywnościach i zaangażowaniu firmy Mastercard w działania WOŚP już wkrótce.

Mastercard WOŚP