W wywiadzie z serwisem Parkiet prezes GPW mówił także o planach rozwoju na najbliższe miesiące, strategii giełdy oraz nowych produktach. Jednym z ciekawszych wątków były właśnie kryptowalutowe ETF-y, które jakiś czas temu zostały zatwierdzone w USA i Hongkongu.

ETF-y kryptowalutowe na GPW już niebawem?

Prezes Bardziłowski powiedział w rozmowie z portalem Parkiet, że GPW ma zapytania od globalnych podmiotów, które mają w ofercie ETF-y na kryptowaluty. Warszawska giełda ma pracować nad tym, aby w najbliższym czasie doszło do tego typu debiutów. „Myślę, że jest na to szansa w najbliższych miesiącach” – czytamy w rozmowie.

„Wprowadzając nowe rozwiązania, nawet jeśli nie będą potrzebowały one formalnej zgody KNF, chcemy konsultować się z nadzorem. Mamy nadzieję, że konsultacje będą przebiegać pomyślnie i że już niedługo pojawią się u nas ETF-y na kryptowaluty. To samo dotyczy REIT-ów, choć tu przed nami proces legislacyjny, obarczony ryzykiem, na które nie mamy wpływu” – mówił Tomasz Bardziłowski w rozmowie z serwisem Parkiet.

ETF-y na bitcoina zostały na początku roku zatwierdzone przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). W kwietniu Reuters podawał, że amerykańskie fundusze zgromadziły aktywa o wartości ponad 58 mld dolarów, a teraz ta suma jest zapewne zdecydowanie większa. Następnie śladami USA poszedł Hongkong, który dał zielone światło ETF-om typu spot opartym o bitcoina i ethereum.

Zatwierdzenie ETF-ów na ethereum ma też być na ostatniej prostej w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec maja SEC zatwierdziła kluczowe dokumenty. Analitycy przewidują, że ostateczna decyzja może zapaść w ciągu kilku tygodni.