Pomimo tego, że sektor FinTech wciąż jest relatywnie niewielki – w porównaniu do tradycyjnego sektora bankowego, to konsekwentnie „podgryza” większych graczy. W pierwszej połowie 2017 roku fintechy przyciągnęły inwestycje rzędu 6,5 mln USD.

Czytaj także: Władimir Putin – Ten kto opanuje AI będzie rządził światem

Jakie zmiany w przepisach szykuje EBC?

– Obecnie w Europejskim Banku Centralnym pracujemy nad nowymi regulacjami, które mają objąć również fintechy. Nowe wytyczne zostaną opublikowane już niebawem i trafią do konsultacji publicznych – wyjaśniła Nouy, cytowana przez Reuters.

Szefowa europejskiego nadzoru finansowego dodała również, że nowe przepisy mają być odpowiedzią na mniejsze bariery technologiczne i większą konkurencyjność na rynku finansowym.

Czytaj także: Natychmiastowe płatności w Unii Europejskiej. EBC uruchomi nowy system TIPS

Brzmi to dość lakonicznie i na razie faktycznie nie wiadomo o jakich nowych przepisach myśli EBC. Faktem jest jednak, że nowe technologie, które coraz szerzej opanowują rynek finansowy wciąż pozostają mocno „niedoregulowane” – mowa tutaj między innymi o kryptowalutach, takich jak Bitcoin i  technologii blockchain. Wypada mieć tylko nadzieje, że Europejski Bank Centralny nie zacznie przeszkadzać we wprowadzaniu innowacji na rynku. Mamy nadzieję, że już niedługo poznamy więcej szczegółów.