Europejski Bank Centralny będzie regulował fintechy

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 6 września 2017, 14:15 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 20:27

Europejski Bank Centralny pracuje nad nowymi wymogami licencyjnymi, które mają objąć również firmy z branży FinTech. Takie informacje przekazała na dzisiejszej konferencji Daniele Nouy – przewodnicząca europejskiego nadzoru bankowego.

Pomimo tego, że sektor FinTech wciąż jest relatywnie niewielki – w porównaniu do tradycyjnego sektora bankowego, to konsekwentnie „podgryza” większych graczy. W pierwszej połowie 2017 roku fintechy przyciągnęły inwestycje rzędu 6,5 mln USD.

Czytaj także: Władimir Putin – Ten kto opanuje AI będzie rządził światem

Jakie zmiany w przepisach szykuje EBC?

– Obecnie w Europejskim Banku Centralnym pracujemy nad nowymi regulacjami, które mają objąć również fintechy. Nowe wytyczne zostaną opublikowane już niebawem i trafią do konsultacji publicznych – wyjaśniła Nouy, cytowana przez Reuters.

Szefowa europejskiego nadzoru finansowego dodała również, że nowe przepisy mają być odpowiedzią na mniejsze bariery technologiczne i większą konkurencyjność na rynku finansowym.

Czytaj także: Natychmiastowe płatności w Unii Europejskiej. EBC uruchomi nowy system TIPS

Brzmi to dość lakonicznie i na razie faktycznie nie wiadomo o jakich nowych przepisach myśli EBC. Faktem jest jednak, że nowe technologie, które coraz szerzej opanowują rynek finansowy wciąż pozostają mocno „niedoregulowane” – mowa tutaj między innymi o kryptowalutach, takich jak Bitcoin i  technologii blockchain. Wypada mieć tylko nadzieje, że Europejski Bank Centralny nie zacznie przeszkadzać we wprowadzaniu innowacji na rynku. Mamy nadzieję, że już niedługo poznamy więcej szczegółów.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

europejski-bank-centralny-bedzie-regulowal-fintechy