• EBI i Azimo podpisały umowę zadłużenia w wysokości 20 mln EUR, aby przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe firmy i rozbudować własną platformę płatności.
  • Projekt buduje krytyczną europejską infrastrukturę płatniczą i pomaga w rozwoju polskiego sektora fintech, tworząc miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników technologicznych.
  • Azimo wspiera cele ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju – integrację finansową i redukcję nierówności – oferując szybkie, proste i tanie płatności międzynarodowe ponad 200 krajom i terytoriom na całym świecie.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Azimo, europejski serwis przelewów pieniężnych, ogłosili dzisiaj porozumienie w sprawie zadłużenia na 20 mln euro. Finansowanie to jest wspierane przez Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFSI), finansowy filar planu inwestycyjnego dla Europy.

20 mln EUR na ekspansję Azimo

Pożyczka ta pomoże Azimo przyspieszyć ekspansję, w tym rozwój własnej, zautomatyzowanej platformy płatniczej. Obecnie około 130 spośród 160 zatrudnionych w Azimo osób pracuje w Krakowie, a finansowanie z EBI pozwoli na szybszy rozwój zespołu technicznego w tym mieście.

– Praca w jednym miejscu, ale wkładanie pieniędzy do pracy w innym to wspólna cecha naszych czasów – powiedziała Lilyana Pavlova, wiceprezes EBI odpowiedzialna za operacje w Polsce. – Zdecydowanie zbyt wiele osób nie ma jednak kont bankowych ani innych środków na wysyłanie i otrzymywanie pieniędzy. Firmy takie jak Azimo sprawiają, że transfer pieniędzy jest łatwy, bezpieczny i przystępny cenowo. Zmieniają one zasady gry – nie tylko dla rynku, ale przede wszystkim dla ludzi, którzy dzięki nim oszczędzają pieniądze i czas.

Europa największym rynkiem płatności na świecie

Komentując rundę inwestycyjną, Michael Kent, założyciel i prezes Azimo, powiedział: – Choć Europa jest największym międzynarodowym rynkiem płatności na świecie, jest ona słabo obsługiwana przez dotychczasowych dostawców, więc powolny czas dostawy i bardzo wysokie koszty są normą dla europejskich konsumentów i przedsiębiorstw. W Azimo budujemy europejskiego mistrza płatności z niemal natychmiastową dostawą przy super niskich kosztach. Jesteśmy podekscytowani wsparciem Europejskiego Banku Inwestycyjnego w naszej misji, aby być lepszym sposobem na dzielenie się pieniędzmi na całym świecie, poprawiając życie milionów ludzi.

Szybkie i bezpieczne przelewy to prawo Europejczyków

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. gospodarki, która działa na rzecz ludzi, powiedział: – Ludzie muszą mieć możliwość przekazywania pieniędzy tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe. Jest to priorytet Komisji i będziemy nadal wspierać przedsiębiorstwa odnoszące sukcesy, takie jak Azimo, w celu pobudzenia europejskiego sektora technologii precyzyjnych i poprawy doświadczeń milionów klientów.

W ostatniej dekadzie globalny rynek przelewów pieniężnych przeszedł bezprecedensowe zmiany. Podczas gdy większość transakcji nadal odbywa się za pośrednictwem tradycyjnych dostawców i banków detalicznych, gracze cyfrowi, którzy wykorzystują nowe technologie w celu zwiększenia szybkości i obniżenia kosztów, zakłócają funkcjonowanie branży i zdobywają udział w rynku.

Do 2021 roku globalnie przetransferujemy 700 mld USD

Te obniżki kosztów są wspierane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w ramach celów zrównoważonego rozwoju (cel 10.C): mają one znaczący wpływ na gospodarki wschodzące, w których napływające przekazy pieniężne otrzymywane od pracowników zagranicznych często stanowią dużą część całkowitego PKB.

Według Banku Światowego w 2018 r. światowe wolumeny przekazów pieniężnych wyniosły 642 mld USD, a do 2021 r. według prognoz mają osiągnąć ponad 700 mld USD. Europa jest jednym z największych na świecie regionów wysyłających przekazy pieniężne.