Umowa z Komisją Europejską pozwoli na gromadzenie i udostępnianie danych o pobytach wakacyjnych i wynajmie krótkoterminowym mieszkań/pokoi za pośrednictwem największych platform rezerwacyjnych. W efekcie Eurostat uzyska lepsze dane o turystyce w całej Unii Europejskiej, jak również umożliwi władzom poszczególnych państw nie tylko poznanie zjawiska, ale także zrozumienia skali oraz kierunku rozwoju tzw. ekonomii współdzielenia.

W końcu poznamy prawdę o Airbnb i Booking

Zdaniem Thierry Bretona – Komisarza UE odpowiedzialnego za politykę wewnętrzną UE, turystyka to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki Unii Europejskiej. Krótkoterminowy wynajem to wygodne rozwiązanie dla turystów, a także nowe źródła dochodów dla ludzi. Jednocześnie generuje on wiele obaw związanych z wpływem na społeczności lokalne. Dzięki pozyskanym danym, będzie można prowadzić lepszą dyskusję na temat tego, jak rozwiązywać problemy w sposób zrównoważony, a także stawiać czoła nowym wyzwaniom.

Z kolei Komisarz UE Paolo Gentiloni, który jest odpowiedzialny za gospodarkę, powiedział, że jest to milowy krok, który pozwoli lepiej poznać rynek, a w przyszłości – wykorzystać dane do świadomego kształtowania polityki.

Dwa lata temu Airbnb zaczęło przekazywać dane do chińskich władz.

21% obywateli UE zarezerwowało nocleg przez internet

Umowa obejmuje udostępnianie przez Airbnb, Booking, Expedia i Tripadvisor danych do Eurostatu, które zawierają informacje o liczbie noclegów i gości. Będą one agregowane na poziomie gmin. Dane będą udostępnianie w sposób ciągły. KE zastrzega, że dane są anonimizowane tzn. jest zachowana ochrona prywatności. Zbierane i udostępniane przez Eurostat dane nie pozwolą na identyfikację poszczególnych obywateli lub nieruchomości. Pierwsze raporty statystyczne zostaną opublikowane w drugiej połowie 2020 roku.

Z bieżących danych wynika, że ekonomia współpracy (collaborative economy) ma coraz większy wpływ na życie i wyniki finansowe. Z ankiety przeprowadzonej przez Eurostat w 2019 roku wynika, że 21% obywateli UE skorzystało ze strony lub aplikacji, która umożliwia wynajem pokoju lub mieszkania na krótki pobyt, z kolei 8% skorzystało z platform do zamiawiania usług transportowych.