Pod względem odsetka użytkowników, którzy w ciągu ostatnich 3 miesięcy skorzystali z internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego lub smartfona Polska zajęła przedostatnie miejsce w UE, przed Czechami – podał Eurostat.

Pierwsze trzy miejsca zajęły: Hiszpania, Cypr i Holandia, podano w komunikacie. Komputera stacjonarnego jako narzędzia do surfowania po internecie używa 49% Polaków (średnia unijna: 54%), zaś tabletu – 21% (średnia unijna: 44%).

Czytaj także: Czy bankowe czatboty naprawdę są przydatne?

Bezpłatny Internet nadal w użyciu

W tym miejscu warto również przypomnieć o ostatnim porozumieniu, zawartym pomiędzy Urzędem Komunikacji Elektronicznej, a spółką Aero2. Dzięki niemu wciąż będziemy mogli cieszyć się z popularnego BDI – Bezpłatnego Dostępu do Internetu.

Aero2 to spółka działająca od 2008 roku, w ramach której funkcjonuje operator telefonii komórkowej wRodzinie – skierowanej głównie do osób starszych. Od 2011 roku Aero2 udostępnia bezpłatny dostęp do Internetu na terenie całej Polski jako jedyny operator telefonii komórkowej.

– Statystyki potwierdzają, że BDI trafia w potrzeby zarówno młodych odbiorców jak i osób dojrzałych oraz seniorów. Taki rodzaj dostępu do sieci stał się ważnym elementem walki z wykluczeniem cyfrowym w naszym społeczeństwie. To pokazuje, że BDI spełnia swoje założenia i to jest zarówno nasz jak i Regulatora wielki sukces – mówił Piotr Janik, Członek Zarządu Aero2.

Zgodnie z decyzją UKE, w bezpłatnym dostępie do sieci, Aero2 oferuje połączenie z prędkością maksymalnie 512 kbps. Taka szybkość powinna wystarczyć do przeglądania stron internetowych, sprawdzania poczty czy też bezproblemowego załatwienia spraw on-line.

Co istotne, Aero2 nie nakłada żadnych limitów wielkości transferu. Jedynym warunkiem korzystania z sieci jest konieczność wpisywania kodu Captcha co 60 minut.

Czytaj także: Polacy nie czują przymusu wydawania pieniędzy na Święta

Niedawno minęło ćwierćwiecze…

Za oficjalną datę narodzin polskiego Internetu przyjmuje się dzień 17 sierpnia 1991 roku, kiedy to Rafał Pietrak, pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wysłał pierwszą wiadomość e-mail. Jej odbiorcą był duński szef Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego Jan Sorensen.

Nie wszyscy chcą jednak rozgraniczać polski Internet od światowego i za początek nowej ery uważają dzień 23 sierpnia, w którym udostępniony został pierwszy serwer, protokół http i pierwsza przeglądarka Internetowa.

Stało się tak za sprawą Tima Barnesa-Lee, brytyjskiego fizyka i programisty. Już w 1989 roku wystąpił z projektem stworzenia ogólnoświatowej sieci opartej na hipertekście, czyli dobrze znanym WWW- World Wide Web. Technicznie projekt gotowy był już w 1990 roku, jednak korzystali z niego jedynie pracownicy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Dopiero 23 sierpnia 1991 roku Internet stał się dostępny dla wszystkich.

-Internet musiał stać się otwartym systemem – inaczej nie mógłby być powszechną usługą. Nie można proponować przestrzeni uniwersalnej i równocześnie sprawować nad nią kontrolę. Gdyby ta technologia pozostawała moją własnością i miałbym nad nią całkowitą władzę, prawdopodobnie w ogóle nie zdałaby rezultatu- komentuje to przełomowe wydarzenie Tim Barnes-Lee.

Od 1991 roku sporo się zmieniło, jednak Polacy wciąż nie są przekonani do „rzucenia w kąt” laptopów i tabletów… Na razie nie zamierzamy rozpoczęcia bardziej namiętnej eksploatacji smartfonów. Mimo wszystko trend jest mocno rosnący i może niebawem Polska dobije do unijnej średniej.