Od 1 stycznia 2017 roku obowiązek comiesięcznego składania deklaracji VAT wraz z rejestrem sprzedaży i zakupu w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) obejmie wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce. Od sierpnia 2016 roku obowiązek ten dotyczy dużych przedsiębiorstw.

Zakres raportowania oraz nowe, cyfrowe podejście organów podatkowych do weryfikacji JPK wymaga od firm nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale również nowego spojrzenia na sposób realizacji procesów podatkowych.

JPK okEY tester opracowany przez EY to program, który pomaga podatnikowi merytorycznie sprawdzić przygotowane pliki JPK i wskazać ewentualne nieprawidłowości lub ryzyka podatkowe możliwe do zidentyfikowania na podstawie danych zawartych w JPK. Narzędzie to umożliwia weryfikację zawartości plików JPK przed przekazaniem ich organom skarbowym – tłumaczy Mateusz Pociask, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.

Oczywiście już samo wygenerowanie JPK jest dodatkowym obowiązkiem. Ideą stworzonego przez nas narzędzia JPK okEY tester nie było jednak wsparcie samego procesu tworzenia JPK (gromadzenia danych w formacie JPK i sprawdzenia czy są one kompletne) – do tego celu można wykorzystać dostępne już na rynku oprogramowanie. Naszą intencją było stworzenie programu, który pomoże zidentyfikować potencjalne ryzyka podatkowe na podstawie analizy danych zawartych w JPK. Co więcej, narzędzie to jest zaprojektowane w taki sposób, aby podatnik mógł dokonać takiej analizy samodzielniedodaje Aleksandra Sewerynek, Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.

Czytaj także: Prezenty w sieci – warto kupować wcześniej czy na ostatnią chwilę?

O firmie EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. Na całym świecie EY zatrudnia ponad 212 000 pracowników, których łączą wspólne wartości i przywiązanie do dostarczania klientom wysokiej jakości usług.

Misją EY jest ciągłe usprawnianie rzeczywistości wyrażające się w haśle „Building a Better Working World”. Firma pomaga swoim pracownikom, klientom i społecznościom, w których funkcjonuje wykorzystać ich potencjał.

EY ma biura w ponad 150 krajach dzięki czemu może wspierać klientów w niemal każdym zakątku świata. W Polsce ma blisko 2500 specjalistów pracujących w 7 biurach: w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Na lokalnym rynku EY wielokrotnie nagradzano tytułami najlepszej i najskuteczniejszej firmy doradztwa podatkowego wg. rankingu Dziennika Gazety Prawnej. Firma wygrywała również Ranking Audytorów Rzeczpospolitej.