Płatności na Facebooka są już dostępne od dawna. Do metod płatności można było dodać np. konto PayPala i za jego pośrednictwem np. wpłacać pieniądze na różnego rodzaju zbiórki.

Facebook Pay naturalnie w nazwie nawiązuje do systemu Apple Pay lub Google Pay. Ale do tego daleka droga. Gigant społecznościowy skupi się na płatnościach wewnątrz serwisu. Ponadto, co należy podkreślić, Facebook mocno wchodzi w e-commerce – założenie sklepu na Facebooku jest możliwe od kilku miesięcy. Wygodne metody płatności są zatem naturalnym krokiem w rozwoju serwisu. Ponadto w ramach Facebook Pay użytkownicy mogą łatwo dokonać płatności na Facebook Marketplace.

Facebook Pay

Przelewy pomiędzy użytkownikami

Docelowo za pomocą Facebook Pay będzie można transferować środki pomiędzy użytkownikami Messengera. Na razie ta funkcja jednak nie działa. Niedawno jednak Facebook stworzył specjalny departament Facebook Financial, który ma rozwijać cyfrowe płatności w Facebooku. Zatem możemy spodziewać się, że nowe rozwiązanie jest wyłączne kwestią czasu.

Przypomnijmy, że Facebook miał już próbę uruchomienia płatności P2P w Europie. W czerwcu 2019 roku wyłączył usługę we Francji i Wielkiej Brytanii z uwagi na jej niską popularność. Kluczowym problemem była procedura aktywacji, która była dla użytkowników zbyt uciążliwa.

/LP