O tym, że Facebook planuje uruchomienie własnej kryptowaluty informowaliśmy od dawna, wcześniej projekt nosił nazwę GlobalCoin. Kryptowaluta od Marka Zuckerberga to sposób Facebooka na aktywne wejście w rynek finansowy i to od razu z wysokiego „C”. Płatności via Messenger, transfery pieniężne pomiędzy użytkownikami tudzież możliwość bezpośredniego zakupu reklamowanych na Facebooku produktów – to wszystko będzie możliwe przy użyciu kryptowaluty Libra.

Miliard ludzi czeka na usługi finansowe od Facebooka

Kryptowaluta będzie oparta o własny blockchain oraz koszyk aktywów skonstruowany w taki sposób, by zniwelować wahania kursu. W założeniach Libra miał być tzw. stablecoinem, czyli kryptowalutą odporną na spekulacje, dodatkowo powiązaną z kursem dolara.

– Misją Libry ma być stworzenie prostej i globalnej infrastruktury finansowej dla ludzi z całego świata – napisał Mark Zuckerberg.

Projekt ma zostać uruchomiony w 2020 roku. „Nadzór nad kryptowalutą” sprawować będzie Stowarzyszenie Libra. W jego skład wchodzą m.in. Mastercard, Visa, Paypal, Stripe czy Uber.

I tak właśnie powoli na naszych oczach powstaje Facebook Bank, który nie będzie potrzebował żadnej licencji bankowej.