Faktoring wychodzi naprzeciw problemom przedsiębiorców. Dzięki swej przystępności staje się wśród nich coraz bardziej popularny. Jest idealną opcją nie tylko dla podmiotów, które nie wyrobiły sobie jeszcze płynności finansowej, ale również dla stabilnych firm, które płynność tą chcą utrzymać na odpowiednim poziomie.

Czytaj także: Rekordowe inwestycje w sektor fintech na świecie

Czym tak naprawdę jest faktoring?

W przypadku, gdy kontrahent zwleka z płatnością za usługę lub towar, blokuje środki przedsiębiorcy na dalszy rozwój firmy. Z jakiego rozwiązania powinien skorzystać przedsiębiorca, by wciąż dynamicznie rozwijać biznes? Kredyt, pożyczka, a może faktoring? Ostatnie rozwiązanie daje wiele korzyści.

Faktoring polega na sprzedaży dóbr lub usług i wystawieniu na nie faktury, a następnie przekazaniu jej faktorowi – instytucji zewnętrznej lub bankowi. W momencie, gdy przedsiębiorca wystawił fakturę na usługę lub towar, nie może jeszcze korzystać ze środków finansowych. Faktoring pozwala firmie uwolnić te środki. Firma faktoringowa przeprowadza weryfikację i wypłaca przedsiębiorcy nawet do 90% wartości faktury. Następnie opłata należności dzieje się już bezpośrednio na linii kontrahent-faktor.

Czytaj także: Otwórz firmę w kilka minut – serwis transakcyjny PKO BP

Faktoring, a kredyt – czym to się różni?

Wiele osób uznaje faktoring za rodzaj kredytu. Jest to błędne myślenie. Faktoring ma pewne cechy kredytu, ale nim nie jest. Tak samo, jak kredyt, jest metodą pozyskiwania środków, lecz firma nie musi być w dobrej sytuacji ekonomicznej, by uzyskać te środki. Cały proces finansowania jest prosty i szybki. W przypadku wzięcia kredytu ryzyko wypłacalności jest po stronie przedsiębiorcy. W faktoringu – przejmuje je firma faktoringowa.

Panuje ogólne przekonanie, że faktoring jest droższy od kredytu. W rzeczywistości ich ceny są podobne, a w niektórych przypadkach faktoring jest rozwiązaniem dużo bardziej opłacalnym. Zawiera usługi, które usprawniają proces płatności faktur.

Czytaj także: SoftwareHut – nowe rozwiązania zarządzania treścią

Faktoring w Polsce

Faktoring w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Jedną z firm świadczącą tę usługę jest Finiata. Usługa Finiaty to tzw. faktoring cichy z regresem, co oznacza, że fakt finansowania faktury jest znany tylko przedsiębiorcy i Finiacie. To zupełnie nowy model finansowy, który dzięki obsłudze online i w pełni zautomatyzowanej technologii scoringowej na cały proces finansowania dla przedsiębiorstwa potrzebuje maksymalnie 24 godziny.

Kontrahenci klientów Finiaty nie są informowani o tym, że ich dostawca korzysta z zewnętrznego finansowania, a klient sam decyduje, jak długo chce finansować fakturę. Po otrzymaniu zapłaty dostawca zwraca uzyskaną wcześniej zaliczkę bezpośrednio do Finiaty. Ten produkt faktoringowy idealnie wpasował się w polską rzeczywistość, w której firmy zarobiły już pieniądze, ale ze względu na odroczenie terminów płatności, czy w związku z generalnym trendem „nie płacenia na czas” muszą czekać na wynagrodzenie. Dzięki mikrofaktoringowi od Finiaty otrzymują je natychmiast.

Czytaj także: Asystent podróży ze sztuczną inteligencją? Prognozy dla branży turystycznej

Usługa idealna dla MŚP

W 2017 roku firma Finiata pozyskała 9000 klientów, a 99% osób zostawiających komentarze na portalu opineo.pl była zadowolona z ich usług. Koszt to 4 zł + VAT za każde 100 zł kwoty na finansowanej fakturze, za każde 30 dni okresu finansowania. Dodatkowo bezpłatnie oferowane są podstawowe działania związane z uruchomieniem finansowania, m. in. rozpatrzenie wniosku, czy przeprowadzenie analizy kredytowej.

Faktoring cichy od Finiaty jest usługą przeznaczoną przede wszystkim dla firm, których banki nie potrafią właściwie ocenić, czyli dla sektora małych i średnich przedsiebiorstw, czy jednoosobowych działalności gospodarczych.

Czytaj także: Robinhood – handel kryptowalutami za darmo

Dlaczego faktoring jest fintechem?

Fintechy oferujące usługi faktoringowe online sprawdzają automatycznie faktury pod względem wiarygodności płatniczej.

Faktoring w Polsce w ostatnich latach znacząco się rozwinął. Dziś oferta jest o wiele prostsza od programów dostępnych dawniej. Dopasowano ją do różnorodnych modeli funkcjonowania podmiotów gospodarczych, które poszukują elastycznej formy finansowania – mówi Bartłomiej Zgryzek, Wiceprezes Zarządu TELE-FONIKA Kable S.A.

Czytaj także: BGŻ BNP Paribas – kolejne wpłatomaty realizujące transakcje zbliżeniowo

Trendy na 2018 rok

Rynek fintechów rozwija się, a wraz z nim usługi faktoringu. Finiata chciałaby rozszerzyć swoją działalność na kolejne kraje. Na dzień dzisiejszy wiemy, że w 2018 roku mają w Polsce powstać cztery nowe firmy, obejmujące podobne usługi.

Czy stanowi to zagrożenie dla istniejących już firm faktoringowych? Zapotrzebowanie rynku i coraz większa świadomość plusów tej usługi sprawia, że w branży znajdzie się miejsce dla kolejnych podmiotów. Klienci wybiorą te z najbardziej korzystną ofertą.

Czytaj także: Dolina blockchainowa w Polsce? Potrzebna zgoda premiera, który nie lubi kryptowalut