-Na koniec pierwszego półrocza 2021 zanotowaliśmy obrót o ponad 30% większy niż w 2020 roku o tej samej porze – stwierdza Maciej Drowanowski, Prezes Zarządu Monevia sp. z o.o. Pomimo trwających ograniczeń, niezmiennie dostarczamy bezpieczne i stabilne finansowanie polskim przedsiębiorcom. Wspieramy ich płynność finansową, bez której trudno byłoby przetrwać ten trudny czas – dodaje Drowanowski.

Przedsiębiorcy, szukając finansowania, wybierają faktoring

Sięgając pamięcią do marca 2020 roku, czyli do początków pandemii w Polsce, Monevia zaczęła notować znaczący wzrost zainteresowania mikrofaktoringiem online, co przełożyło się na szybki przyrost rejestracji na Platformie Monevia. W pierwszym półroczu 2020 przybyło o ponad 60% więcej klientów, niż w tym samym okresie w 2019 roku. To bardzo korzystny wynik w kontekście całego rynku. Statystyki Polskiego Związku Faktorów wykazują, że w 2020 roku firmy faktoringowe zanotowały ponad 3% wzrost obrotów, w porównaniu do roku 2019.

Nasi klienci potrzebowali gotówki, by przetrwać ten trudny okres. Już po trzech miesiącach uzyskaliśmy o 20% większy obrót w porównaniu do 1Q2019. Pomimo, że kryzys w Polsce pojawił się mniej więcej w połowie marca 2020 roku, to i tak ten miesiąc zamknęliśmy zdecydowanie lepszym wynikiem niż rok wcześniej – tłumaczy Prezes Monevii.

Spowolnienie gospodarcze (okresowo wręcz jej zamrożenie) osłabiło mnóstwo firm, a tysiące z nich upadło. Nie pomagały też pomoce rządowe w postaci tarczy antykryzysowych. Grono firm dostało spory zastrzyk gotówki, ale większość jednak nie spełniała warunków do udzielenia dotacji. W ankiecie, którą Monevia przeprowadziła w 2020 roku wśród swoich klientów, aż 60% z nich negatywnie oceniło pomoc rządową, a kolejne 25% nie zauważyło pozytywnego wpływu tarczy na ich działalność.

Monevia atrakcyjnym wyborem nie tylko na czas pandemii

Dostępność produktu na Platformie Monevia, na której można finansować faktury w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca, zachęca do współpracy podmioty gospodarcze wszelkich branż. Przejrzysty panel klienta i natychmiastowa decyzja o finansowaniu to atuty bardzo istotne z punktu widzenia mikroprzedsiębiorców. A elastyczność obsługi oraz online’owy proces transakcyjny są w zasadzie główną przesłanką, dla której faktoring od Monevii jest tak często wybieranym źródłem finansowania w sektorze MSP.

W obecnych czasach nasi klienci wymagają, aby pieniądze z faktur były wypłacane natychmiast – mówi Maciej Drowanowski. Dzięki naszym rozwiązaniom małe firmy unikają nieprzewidzianych braków gotówki. Nie muszą też gromadzić nadwyżki środków planując zapłatę podatków, obsługę leasingów, czy kredytów. Po prostu, gdy zbliża się istotny termin zapłaty zobowiązania wrzucają wybraną fakturę na Platformę Monevia i otrzymują potrzebne środki – wskazuje Prezes Monevii.

Monevia działa na polskim rynku od 2015 roku. W tym czasie dostarczyła finansowanie blisko 4 000 podmiotom gospodarczym na łączną kwotę ponad 430 mln zł. To najdłużej działający w Polsce Fintech mikrofaktoringowy, który do dziś regularnie notuje zyski z prowadzonej działalności. Monevia dostarcza bezpieczne finansowanie swoim klientom oraz sumiennie wywiązuje się z własnych zobowiązań, utrwalając przy tym zaufanie w oczach inwestorów.