To nie koniec nowości. Do grudnia zeszłego roku z usług SMEO mogły korzystać tylko firmy działające przynajmniej 6 miesięcy – teraz fintech oferuje faktoring już od pierwszej faktury. Wszystko dzięki rozwinięciu autorskiego systemu antyfraudowego, który analizuje dane między innymi z social mediów.

Faktoring online w Polsce. Ile to kosztuje? Jak to działa?

Firmy w formie spółek będą jednak jeszcze musiały pochwalić się przynajmniej półroczną działalnością – głównie z powodu większego ryzyka oszustw. To właśnie spółek dotyczy większość spraw o wyłudzenia kredytów, czy podatku VAT – czy to jeśli powstawały „na słupa”, przez przejęcie zadłużonej spółki, czy nawet zakładane przez… nieistniejące osoby.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego z 2017 roku 89% wszystkich przedsiębiorców to mikroprzedsiębiorcy i małe firmy. Większość z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze, ale ponad 10% stanowią małe spółki. W informacji prasowej SMEO czytamy, że fintech jest pierwszym faktorem, który wychodzi także na przeciw spółkom.

Czym jest faktoring online? To uwalnianie pieniędzy zamrożonych w wystawionych fakturach. Klient wysyła skan lub zdjęcie nieopłaconej jeszcze faktury np. do SMEO, po czym w ciągu kilkudziesięciu minut, lub kilku godzin otrzymuje na swoje konto należne pieniądze. W przypadku SMEO kwota zostaje pomniejszona o prowizję, naliczoną wyłącznie za okres finansowania konkretnej faktury, czyli za liczbę dni liczoną od przelania pieniędzy na konto do terminu płatności faktury.

Faktoringu nie należy mylić z kredytem. Klienci zarobili już pieniądze, ale ze względu na odroczenie terminów płatności, czy w związku z generalnym trendem „nie płacenia na czas” muszą czekać na wynagrodzenie. Faktoring to usługa biznesowa, która pozwala na zachowanie płynności finansowej. Na polskim rynku działa sporo firm oferujących faktoring online. Obok SMEO są to na przykład Finiata, PragmaGO, czy Fandla. Ciekawa jest zwłaszcza oferta Finiaty, która zapewnia tak zwany faktoring cichy – czyli finansowanie faktury bez konieczności kontaktu z kontrahentem.

No dobrze, ale ile konkretnie kosztuje faktoring online? Ceny usługi wahają się w zależności od firmy. Przykładowo w Finiacie koszt to 4% wartości faktury sfinansowanej na 30 dni. Za sfinansowanie nieprzeterminowanej faktury o wartości 10 000 zł na 30 dni firma otrzyma na konto 9631 zł. Wypłata środków następuje w ciągu 24 godzin. W listopadzie zeszłego roku Finiata uruchomiła również bardzo ciekawe narzędzie, czyli Generator Wezwań do Zapłaty. Generator pozwala między innymi pobrać gotowy wzór pisma z wezwaniem do zapłaty. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.