Fandla koncentruje się na mikrofaktoringu mobilnym. Użytkownicy wysyłają do platformy fakturę (może to być nawet zdjęcie z telefonu), na jej podstawie algorytm podejmuje decyzję o przejęciu zobowiązania i przedstawia klientowi ofertę finansowania. W chwilę po akceptacji warunków na konto klienta trafia płatność za fakturę pomniejszona o prowizję.

Czytaj także: Coraz więcej Polaków sprzedaje na eBay

Brak ofert dla małych firm?

Zauważyliśmy, że chociaż na rynku mikrofaktoringu działa w Polsce i Europie kilku silnych graczy, to wciąż większość młodych firm nie ma możliwości bieżącego finansowania należności. Usługi faktoringu są dla nich niedostępne, bardzo drogie albo tylko pozornie rozwiązują ich problem – część konkurencji nie przejmuje zobowiązań lecz udziela klientom krótkoterminowych pożyczek – mówi Wojciech Czajkowski, CEO w Fandla.

– My znaleźliśmy nowy sposób na prawdziwy faktoring dla mikroprzedsiębiorców. Wykorzystujemy big data oraz machine learning do analizy faktur. Teraz dopracowujemy model biznesowy, który zapewni nam pozycję lidera rynku – dodaje.

Czytaj także: Sprawdź swojego kontrahenta. Nowy rejestr Ministerstwa Finansów

Wykorzystanie nowych technologii w procesie weryfikacji

Fandla przeznaczy pozyskane dzięki Data Ventures środki na dalsze prace nad algorytmem automatycznej oceny ryzyka oraz usprawnieniem procesu tak, aby wiążąca decyzja dotycząca finansowania była podejmowana w ciągu kilku minut. Startup rozwija zaawansowane algorytmy zasilane dużymi zbiorami danych (big data) oraz złożone systemy uczące się (machine learning).

Do oceny wiarygodności obydwu stron transakcji służą m.in. dane behawioralne oraz historia kont bankowych. Przed podjęciem decyzji o finansowaniu faktury algorytm Fandla analizuje też informacje z sieci społecznościowych, portali oraz platform B2B, gdzie zawierane są transakcje między przedsiębiorcami. Fandla korzysta także ze źródeł danych udostępnianych przez biura informacji kredytowej i gospodarczej.

Czytaj także: 1 mld $ na cele charytatywne za pośrednictwem PayPal

Usługa mikrofaktoringu dla użytkowników smartfonów

Usługa mikrofaktoringu jest zoptymalizowana pod kontem użytkowników smartfonów. Już teraz 80% klientów Fandla właśnie w ten sposób korzysta z platformy. Przedsiębiorcy mogą w dowolnym momencie i miejscu zrobić zdjęcie faktury, przesłać je do Fandla i otrzymać przelew należności.

W odróżnieniu od innych rozwiązań na rynku prowadzimy faktoring jawny bez długoterminowych kontraktów. Nie udzielamy pożyczek, ale opłacamy faktury za kontrahentów naszych klientówmówi Wojciech Czajkowski, CEO w Fandla

Czytaj także: Grzegorz Micyk, Finiata – w Polsce rozwijamy się najszybciej

Indywidualne podejście

 Wystarczy wysłać nam fakturę, a my skontaktujemy się z jej wystawcą,  aby potwierdzić zobowiązanie, potem przedstawiamy klientowi ofertę, którą akceptuje kliknięciem, aby po chwili mieć pieniądze na koncie. Nie wymagamy ani długiej historii działalności ani nawet logowania do serwisu. Nasz docelowy model to faktoring pełny bez regresu. Uważamy, że rzetelni przedsiębiorcy nie powinni się martwić o to, czy kontrahent zapłaci fakturę – podkreśla Czajkowski.

– Fandla zdejmuje ten problem z ich głowy, dzięki czemu mogą skupić się na rozwoju działalności. Z perspektywy inwestora kapitału dłużnego model biznesowy Fandla charakteryzuje się szybką rotacją kapitału, znacznie niższym niż w przypadku pożyczek czy faktoringu cichego poziomem ryzyka, a w efekcie bardzo wysoką stopą zwrotu – dodaje.

Czytaj także: Bank Pocztowy udostępnia mikrofaktoring

Rozwój technologii kluczem do sukcesu

Fandla jest pierwszym startupem z sektora FinTech w portfelu funduszu venture capital Data Ventures. – Do inwestycji przekonały nas dwa czynniki. Pierwszym i najważniejszym było podejście zespołu Fandla do analizy danych oraz tworzona przez nich wyrafinowana technologia. Drugim był duży potencjał rynku faktoringu. W Polsce rośnie on nawet o 15-20 procent rocznie, a w Europie najszybciej rozwija się właśnie prawdziwy faktoring bez regresu oraz faktoring eksportowy – mówi Piotr Smoleń, Partner Zarządzający i CEO w Data Ventures.

– Uważamy, że problem finansowania firm SME jest rozwiązywany w fundamentalnie nieefektywny sposób, a wśród nowej generacji firm faktoringowych sukces osiągną podmioty najbardziej zaawansowane technologicznie. Model, nad którym pracuje Fandla, ma szansę być jednym z najnowocześniejszych narzędzi analitycznych na rynku – dodaje.

Czytaj także: Czy hakerzy mogą zaatakować samolot?