Partner serwisu Visa dla biznesu

FCA będzie nadzorować kryptoaktywa w Wielkiej Brytanii

Fintek
Fintek
#Bitcoin#govtech
Opublikowano: 13 stycznia 2020, 09:55 Aktualizacja: 13 stycznia 2020, 09:56

Financial Conduct Authority, czyli brytyjski odpowiednik KNF, został organem nadzorczym w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML) dla kryptoaktywów. 

Londyn

Każda brytyjska spółka, która prowadzi działalność związaną z kryptoaktywami, ma obowiązek stosować przepisy AML/CFT (anti money laundering/counter financing of terrorism). Dla firm utworzono specjalną stronę internetową, gdzie znajdą one wszystkie przydatne informacje.

Rok na rejestrację, 6 miesięcy na złożenie wniosku

Co istotne, firmy krypto muszą zarejestrować się w FCA, jak również już obecnie istniejące podmioty, które działają w Wielkiej Brytanii, muszą zarejestrować się do stycznia 2021 roku, ale mają tylko 6 miesięcy na złożenie odpowiedniej aplikacji do urzędu. Obowiązek ten dotyczy także firm świadczących usługi finansowe m.in. w zakresie pieniądza elektronicznego i usług płatnicznych, które mają zamiar podjąć działalność związaną z kryptoaktywami.

Co to oznacza dla firm? Otóż przedsiębiorstwa krypto (m.in. giełdy, kantory, usługi płatnicze i transferu środków) muszą przestrzegać zasad AML – tak samo jak większość innych podmiotów rynku finansowego. W związku z tym firmy muszą m.in.:

  • posiadać opracowaną politykę w zakresie AML,
  • identyfikować ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu,
  • wyznaczyć osobę odpowiedzialną za AML/CFT,
  • weryfikować klientów pod kątem relacji ze światem polityki i urzędów.

Długa lista obowiązków

Wymagają one specyficznej wiedzy prawnej i analitycznej, zaś sama implementacja dobrych praktyk nierzadko wiąże się z koniecznością wzbogacenia procesów technologicznych o nowe funkcje, a przede wszystkim zgody prawne. FCA napisał wprost, że zamierza proaktywnie nadzorować przestrzeganie przez firmy nowych przepisów. AML/CFT to pierwszy krok do pełnego nadzoru.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

fca-bedzie-nadzorowac-kryptoaktywa-w-wielkiej-brytanii