Nordea, nordycki gigant bankowości, wciąż poluje na przełomowe odkrycia w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) oraz blockchain. Do końca bieżącego roku bank zamierza uruchomić trzymiesięczny program wsparcia dla startupów w Helsinkach i Sztokholmie. Do współpracy zgłosiło się już 200 przedsiębiorców. W ramach projektu Nordea będzie współpracować między innymi z IBM.

O co chodzi?

– Naszym celem jest nauka, odkrycie nowych partnerów oraz możliwości jakie niesie ze sobą wspólne działanie. Chodzi nam przede wszystkim o zwiększenie jakości naszych usług i komfortu klientów. Jednym z wyzwań jakie stawiamy przed startupami jest zaprezentowanie oryginalnego i przełomowego pomysłu w dziedzinie AI, kognitywnych komputerów, bankowości i usług finansowych oraz blockchain. Jesteśmy również zainteresowani innymi sektorami, które umożliwiają efektywny rozwój. Chcemy zaprosić do współpracy jak największą grupę startupów z różnych dziedzin, tak aby program charakteryzował się różnorodnością- mówi Jan Sirich, szef działu Experimental & Learning Nordea Banku.

Nordea to nie jedyny bank inwestujący w blockchain. Znajdują się w gronie takich potentatów jak JP Morgan – Chase, HSBC czy Citi. Podczas gdy banki z Ameryki Północnej i Europy Zachodniej znajdują się na świeczniku, Skandynawowie atakują „z cienia”.

To nie pierwszy akcelerator Nordei

Poprzednia edycja odbyła się na przełomie lat 2015-16, a udział wzięło w nim jedynie 12 startupów. Dwa z nich otrzymały dofinansowanie 600 tysięcy euro i aktywnie działają do tej pory. Podobnie jak pozostała dziesiątka uczestników.

– Akcelerator Nordea Banku jest największą tego typu inicjatywą w regionie Skandynawii. Chcemy zaoferować lokalnym startupom możliwość współpracy z zewnętrznymi przedsiębiorcami, międzynarodowymi specjalistami i głównymi decydentami i ekspertami Nordea Banku- dodaje Sirich.

Helsinki właśnie stają się skandynawską stolicą FinTechową. Technologia blockchain jest tam wdrażana na coraz większą skalę, a przed paroma dniami (26 sierpnia) w fińskiej stolicy odbyła się duża konferencja dotycząca właśnie tego zagadnienia, na której obecni byli przedstawiciele ważnych Bitcoinowych startupów.

/RT