Merriam-Webster to słownik amerykańskiej odmiany języka angielskiego, który powstał w 1828 roku. To już drugi poważny słownik, do którego trafia słowo „FinTech” – w 2015 roku wyraz pojawił się w Oxford Dictionary.

Wyraz FinTech trafia do słownika Merriam-Webster

Zgodnie z definicją Merriam-Webster FinTech to „produkty i firmy, które wdrażają nowo rozwinięte technologie cyfrowe i internetowe, do bankowości i sektora usług finansowych”. Słownik podaje, że pierwsze zastosowanie tego wyrazu datuje się na rok 1971.

Merriam-Webster wyjaśnia, że nowe wyrazy trafiają do słownika wtedy, gdy są używane przez znaczną liczbę osób – głównie specjalistów w danej dziedzinie. Wyraz stopniowo rozszerza swój zasięg także na grupy ludzi spoza branży. Pomimo, że fintech oficjalnie trafił do słownika, to zgodnie z rankingiem popularności Merriam-Webster znajduje się wśród najmniej popularnych wyrazów w bazie.

Słowo „FinTech” staje się coraz bardziej popularne także w Polsce, ale na razie ogranicza się przede wszystkim do osób związanych z branżą finansową. Zwykły „Kowlaski” wciąż nie wie co taki wyraz oznacza.

Prawie każda duża firma z sektora finansowego chce być kojarzona z fintechem, ale wciąż pojawiają się rozbieżności co do samej definicji. Zgodnie z definicją Merriam-Webster fintechem może być także bank, ale nie wszyscy popierają takie podejście do sprawy. Można się także spotkać z takimi głosami, jakoby „FinTech” i „bank” były pojęciami przeciwstawnymi.

Fintek.pl definiuje FinTech jako „sektor gospodarki obejmujący przedsiębiorstwa operujące w branży finansowej oraz technologicznej. Firmy określane mianem FinTechów najczęściej świadczą usługi finansowe za pośrednictwem Internetu”. W naszej ocenie fintechem może być zarówno początkujący startup, jak i największy bank w Polsce. Obszerny materiał na temat definicji FinTechu można znaleźć tutaj.