PayUkraine to startup założony w Polsce przez dwóch obywateli Białorusi – Evgeny’a Chomtonau i Aliaksandra Horlacha. Od początku 2019 roku oferują tanie przelewy dla obywateli Ukrainy mieszkających poza granicami swojego kraju. W sumie za pomocą PayUkraine można dokonywać transakcji z 14 krajów na Ukrainę. Prowizja wynosi zawsze 6,99 zł, a kurs jest zbliżony do bankowego.

Fintech PayUkraine zaoferuje pożyczki

W komunikacie czytamy, że fintech zdobywa 500 nowych klientów dziennie, a w sumie posiada już prawie 40 tys. użytkowników. Z miesiąca na miesiąc firma wykonuje też dwa razy więcej transferów niż w miesiącu poprzedzającym. Średnie kwoty przesyłane za pomocą platformy wynoszą 170-200 euro.

Od połowy grudnia Ukraińcy mieszkający w Polsce mogą także zaciągnąć pożyczkę za pomocą portalu lub aplikacji PayUkraine. Twórcy fintechu zwracają uwagę, że polskie instytucje finansowe z zasady nie udzielają pożyczek obywatelom Ukrainy, dlatego ich oferta ma wypełnić tą niszę na rynku. Szacuje się, że w Polsce mieszka i pracuje około 2 mln Ukraińców.

Nowe rozwiązanie działa w formule white label, a PayUkraine już teraz szuka kolejnych, polskich partnerów finansowych do rozwinięcia usług pożyczkowych – czytamy w komunikacie. Fintech współpracuje również z Orange (oferując specjalne startery dla Ukraińców) oraz z PrivatBankiem, największym bankiem na Ukrainie.

PayUkraine zatrudnia obecnie 20 osób w Warszawie oraz w Mińsku na Białorusi. Startup pozyskał między innymi dofinansowanie od MobiMedia Solution S.A. – spółki notowanej na rynku NewConnect.