Kontakt z rodziną jest wyjątkowo prosty – dzięki internetowi i komunikatorom, pokroju Messengera, WhatsApp, czy Skype’a. Większe kłopoty można napotkać przy otwieraniu rachunków w bankach, przelewach zagranicznych i wymianie waluty – czyli najważniejszych aspektach dla imigranta zarobkowego.

Aplikacje dla imigrantów zarobkowych

Często jednym z pierwszych warunków, jakie pracodawcy stawiają przed pracownikami, jest posiadanie konta w kraju, w którym chcemy podjąć pracę. Wiąże się to z szeregiem formalności – na przykład przedstawieniem dowodu zamieszkania w danym państwie. Dlatego na rynku pojawiają się kolejne aplikacje, które pozwalają na wygodne otwarcie rachunku w kraju, do którego wyjeżdżamy za chlebem.

Jednym z najpopularniejszych kierunków jest Wielka Brytania, gdzie konto bankowe można otworzyć za pomocą aplikacji Monese. Sam proces ma zajmować nie więcej niż 3 minuty, a formalności są ograniczone do minimum. Miesięczny koszt użytkowania aplikacji to 4,95 funtów. Więcej na temat Monese można przeczytać tutaj – Monese – aplikacja dla imigrantów i nie tylko.

Inną przydatną aplikacją jest ipagoo, które pozwala na otwarcie rachunku w takich krajach jak Wielka Brytania, Włochy, Francja i Hiszpania. Trzeba jednak zaznaczyć, że konto założone przez ipagoo nie jest w pełni funkcjonalne – za pośrednictwem aplikacji nie otrzymamy pożyczki, ani nie skorzystamy z atrakcyjnie oprocentowanej lokaty.

Na rynku dostępne są także ofert challenger banków – takich jak Monzo, Atom, Starling, czy Tandem. Nie można zapominać także o Revolucie, który pozwala na wymianę walut, płatności poza granicami macierzystego kraju i przelewanie środków. Przelewanie pieniędzy i wymiana waluty, to dwa najważniejsze czynniki dla imigrantów zarobkowych.

Przelewy międzynarodowe wiążą się z kosztami…

Jednym z ciekawszych fintechów oferujących przelewy międzynarodowe jest polsko-brytyjskie Azimo. Od kwietnia zeszłego roku każdy w Polsce może poprosić o wpłatę na swoje konto mieszkańca strefy euro i Wielkiej Brytanii, a pieniądze dotrą do nich natychmiast – w tym celu wystarczy tylko numer telefonu. Azimo działa na rynku od 2012 roku. Oferuje serwis umożliwiający całodobowe transfery pieniędzy przy wykorzystaniu komputera, tabletu lub telefonu komórkowego.

Innym fintechem, który zajmuje się przelewami międzynarodowymi jest TransferWise. Firma uruchomiła niedawno globalne konto bez granic, dzięki któremu Użytkownicy będą mogli zarządzać swoimi środkami pomiędzy wieloma państwami. Więcej o nowej usłudze TransferWise można przeczytać tutaj – TransferWise uruchamia globalne konto bez granic.