W jaki sposób? Dostęp do usług finansowych często okazuje się kluczowy dla rodzin najbiedniejszych. Po pierwsze przykładowa matka z dzieckiem może otrzymać przelew od męża, który wyjechał za chlebem do innego kraju. Po drugie w sytuacjach kryzysowych jest dostęp do kredytów lub ubezpieczenia medycznego.

Ubankowienie to szansa dla najbiedniejszych

Mnogość usług finansowych poprawia jakość życia – nie ma co do tego wątpliwości. Jeżeli rodziny w Afryce lub w Azji nie mają dostępu do bankowości i fintechów, to szanse na zwiększenie poziomu ich życia są znacznie mniejsze, niż w przypadku, gdy taki dostęp posiadają. W wielu zakątkach świata na przelew zagraniczny wciąż trzeba oczekiwać kilka tygodni.

Dzięki popularyzacji urządzeń mobilnych i bankowości online dostęp do usług finansowych mogą uzyskać osoby, które w swoim pobliżu nie mają oddziału bankowego. Wystarczy pobliska kafejka internetowa, albo smartfon z dostępem do Internetu – nie musi to być przecież najnowszy model.

W krajach najbiedniejszych dodatkowym problemem może być właśnie dostęp do Internetu, bez którego nie da się korzystać z usług fintechowych. Zgodnie z danymi Internet World Stats w czerwcu 2017 dostęp do Internetu posiadało 51% ludzi na świecie.

Przez ostatnie 7 lat odsetek ubankowienia wzrósł prawie o 33%, a w 2017 roku ponad połowa osób dorosłych na świecie otrzymała lub wysłała przelew online. Nawet jeżeli dostęp do Internetu jest ograniczony, to szybki przelew można odebrać w placówce banku lub po prostu wypłacić pieniądze w pobliskim bankomacie.

Żeby mieć taką możliwość trzeba posiadać konto w banku – właśnie dlatego kwestia ubankowienia jest tak istotna. Fintech może poprawić nie tylko jakość życia najbiedniejszych, ale także klasy średniej – również w Europie. Szybsze przelewy zagraniczne, natychmiastowe płatności online, czy dostęp do różnych ofert kredytowych – to tylko kilka przykładów tego, w jaki sposób nowe technologie w finansach pomagają walczyć z biedą i ubóstwem na świecie.