Zaledwie kilka godzin wystarczyło, aby Tred zebrał 400 tys. GBP (ponad 2,1 mln PLN) na platformie crowdfundingowej Crowdcube. Startup oczekuje, że do końca tygodnia liczba wpłat od inwestorów osiągnie 1 milion GBP. O sukcesie Tred pisały takie portale jak finextra.com i thefintechtimes.com.

Obliczanie i redukcja śladu węglowego

Tred oferuje kartę debetową zrobioną z plastiku z recyklingu, która oblicza, jaki ślad węglowy pozostawiają zrobione za jej pomocą zakupy. Pod koniec każdego miesiąca przygotowuje spersonalizowaną ofertę – klient może zapłacić za zasadzenie drzew w Szkocji, żeby zniwelować swoją emisję CO2. Można też zaznaczyć, aby z każdym zakupem z konta automatycznie pobierały się na to środki. Im mniej CO2 emitują zakupy, tym mniej pieniędzy wydane zostaje na drzewa, dzięki czemu redukowanie śladu węglowego wiąże się z oszczędnościami.

Po każdej transakcji w aplikacji Tred możemy zobaczyć informacje o śladzie węglowym zakupu i propozycje bardziej ekologicznych alternatyw.

– Po prostu kupuj produkty tak jak zawsze, ale zamiast fundowania paliw kopalnych, my zasadzimy drzewa z każdą Twoją transakcją i mówimy ci o wpływie twoich zakupów – mówi Will Smith, cofounder Tred.

– Karta debetowa i aplikacja Tred to dobry start – niespotykane wcześniej ułatwienie śledzenia, redukowania i niwelowania osobistego wpływu na środowisko. Niedługo wdrożymy też inne funkcje, takie jak „zielone inwestycje” – mówi Peter Cirby, cofounder Tred. Peter Cirby jest znany w środowisku startupowym. Zajmuje się głównie blockchainem. Jest założycielem SimpleID, Rocket Mortgage, Factom, Kuvera Network.

Pisząc o ekologicznym trendzie w kartach płatniczych nie sposób nie wspomnieć np. o inicjatywie np. Mastercard i Bunq. W ramach współpracy klientom oferowane są metalowe karty płatnicze i posadzenie drzewa za każde wydane za ich pomocą 100 EUR. Inny startup, Treecard, oferuje karty płatnicze wykonane z drewna i również sadzi drzewa – jedno za każdą zarejestrowaną kartę.