Kwota inwestycji w branże FinTech stale wzrasta. Pojawiają się również nowe centra rozwoju. Tym zmianom nie zamierzają się biernie przyglądać państwa ze Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Około 21,6% inwestycji typu venture capital (345 mln USD) z zeszłego roku i początku roku bieżącego, państwa stowarzyszone przeznaczyły właśnie na firmy i rozwiązania FinTechowe.

Singapur, Filipiny, Tajlandia, Indonezja i pozostali członkowie zwiększają swoje zainteresowanie technologią blockchain i alternatywnymi sposobami na zarządzanie finansami. Takie informacje przekazuje TechCrunch opierając się między innymi na danych z PwC.

Zakres inwestycji

W FinTechu można wyróżnić sześć głównych dziedzin, w które inwestują przedsiębiorcy.

  • ubezpieczenia,
  • kredyty,
  • płatności,
  • zarządzanie finansami,
  • pozyskiwanie leadów (konwersja zainteresowania klientów na decyzję o zakupie),
  • i blockchain.

To właśnie płatności i generowanie leadów przykuwa największą uwagę inwestorów. Fundusze kierowane w te sektory stanowią aż 78% wszystkich inwestycji państw ASEAN z zeszłego i bieżącego roku. Zapotrzebowanie na nowe sposoby płatności i poza bankowe rozwiązania finansowe stale rośnie, ze względu na preferencje obywateli. Prostsze i tańsze rozwiązania są oczywiście bardzo kuszące.

ASEAN- region przyjazny FinTechowi

Azja Południowo Wschodnia jest rynkiem, w którym FinTech ma świetne warunki do rozwoju. Singapur i Tajlandia mocno inwestują w nowe technologię, a sama Indonezja to 255 mln ludzi, do których można kierować swoją ofertę.

Singapurskie banki często współpracują ze startupami technologicznymi, aby móc toczyć równą walkę z sektorem pozabankowym. Sam kraj określany jest jako „stojący na pierwszej linii frontu” w FinTechowej rewolucji. Już w połowie 2015 roku szef singapurskiego banku centralnego ogłosił, że kraj chce stać się „wylęgarnią” innowacji i rynkiem gdzie kwitną startupy.

Tajlandia również nie stroni od inwestycji, co doprowadziło do niepokoju tajskiego banku centralnego. Wezwał on rząd do wprowadzenia konkretnych regulacji, aby chronić konsumentów i przede wszystkim własne interesy.

Znaczny odsetek inwestycji państw ASEAN w branże FinTech może oznaczać chęć nadążenia za sąsiadami z północy. Chiny to główny gracz w obecnych przemianach, a Korea Południowa podpisała niedawno porozumienie z Wielką Brytanią, które będzie stymulowało rozwój FinTechu w Seulu i okolicach.

Z drugiej strony finansowe technologie rozwijają się w Indiach, gdzie pojawił się kolejny FinTechowy jednorożec. Azja wygrywa.

/RT