To wnioski z najnowszego raportu CB Insights „State of Fintech Q3’20 Report”. Po raz kolejny wzrósł odsetek tak zwanych „mega rund”, czyli dofinansowań przekraczających 100 mln dolarów – w analizowanym okresie stanowiły one 60% wszystkich inwestycji w fintechy. To najwyższy wskaźnik od II kwartału 2018 roku, kiedy to Ant Financial pozyskało zawrotne 14 mld USD.

Inwestycje w fintechy wciąż na dobrym poziomie

Liczba rund inwestycyjnych ponownie uległa zmniejszeniu – to już czwarty taki kwartał z rzędu. W sumie w Q3 2020 fundusze VC przeprowadziły 451 rund, co oznacza spadek o 24% rok do roku. Niemniej pozytywnym sygnałem były między innymi rundy od aniołów biznesu, których liczba wzrosła o 20% kwartał do kwartału, przerywając wcześniejszą spadkową serię.

W sumie fintechy wspierane przez fundusze VC pozyskały w III kwartale 2020 roku ponad 10,6 mld dolarów. Najpopularniejszym celem dla inwestorów były firmy działające w obszarze kredytów hipotecznych i usług maklerskich.

W Europie i Ameryce Południowej wzrosła zarówno wartość dofinansowań, jak i liczba rund inwestycyjnych, z kolei w Ameryce Południowej odnotowano jedynie wzrost wartości inwestycji. Gorzej było w przypadku firm zlokalizowanych a Azji i Australii, które odnotowały spadek sumy inwestycji o odpowiednio 12% i 84%.

W raporcie CB Insights znajdziemy także informacje o aktywności FAMGA (Facebook, Apple, Microsoft, Google, Amazon). Niemal wszystkie podmioty coraz aktywniej działają w sektorze fintech, a na szczególną uwagę zasługuje przejęcie kanadyjskiej spółki Mobeewave przez Apple za 100 mln dolarów. Firma działa w obszarze płatności mobilnych.