W III kwartale 2017 roku w fintechy zainwestowano globalnie 8,2 mld USD, a w samej Europie łączna wartość inwestycji wyniosła 1,66 mld USD.

Czytaj także: Revolut też chce zostać bankiem

Pozytywne nastroje wokół fintechów

W III kwartale 2017 roku łączna wartość inwestycji w spółki z branży fintech na świecie osiągnęła 8,2 mld USD. Pomimo spadku inwestycji o 12% w odniesieniu do poprzedniego rekordowego kwartału (w II kw. br. zainwestowano 9,3 mld USD), nastroje inwestorów wokół fintechów są nadal pozytywne. Chociaż największe transakcje miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, to istotną rolę odegrały również inwestycje w Chinach, Niemczech czy Kanadzie. W Europie łączna wartość inwestycji w fintechy w III kwartale 2017 roku spadła o 17% do 1,66 mld USD (z 2 mld USD w poprzednim kwartale).

– W Europie fintechy odgrywają szczególnie ważną rolę ze względu na zbliżający się termin wdrożenia dyrektywy PSD2 w krajach Unii Europejskiej. Dyrektywa PSD2 ma na celu otwarcie rynku płatności dla zewnętrznych graczy, tworząc dwie nowe usługi: usługę inicjowania płatności (ang. payment initiation service) i usługę dostępu do informacji o rachunku (ang. account information service). Receptą na sukces jest skuteczne wykorzystanie nowoczesnych cyfrowych technologii dla lepszego zrozumienia potrzeb konsumentów i zaoferowania innowacyjnych rozwiązań, które pomogą wygrać walkę o klienta na coraz bardziej konkurencyjnym rynkumówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

Czytaj także: Jak nowe technologie zmieniają branżę ubezpieczeń?

Banki są zdecydowanie bardziej cyfrowe niż sektor ubezpieczeń

Rynek fintechów staje się coraz bardziej dojrzały – inwestorzy koncentrują się na coraz większych spółkach posiadających sprawdzone produkty i modele biznesowe, czego wyrazem jest zwiększenie liczby dużych transakcji. Głównymi obszarami zainteresowania są blockchain, bitcoin (wirtualny pieniądz), initial coin offering (kryptowaluta wykorzystywana zamiast akcji w ofertach publicznych), robotyzacja, jak również rozwiązania ukierunkowane na poprawę oferty rynkowej i doświadczeń konsumentów przy wykorzystaniu systemów sztucznej inteligencji.

Obserwujemy przy tym zdecydowany wzrost zainteresowania regtechami – startupami, które tworzą innowacyjne rozwiązania dla problemów regulacyjnych. Sektor bankowy zdecydowanie wcześniej niż ubezpieczeniowy zrozumiał rolę cyfrowej rewolucji i stąd jest dużo bardziej zaawansowany w zakresie cyfryzacji i stopniu wykorzystywania rozwiązań oferowanych przez fintechy. W 2017 roku inwestorzy coraz bardziej interesują się również insurtechami, tj. spółkami, które budują innowacyjne rozwiązania cyfrowe dla sektora ubezpieczeniowego. W III kwartale br. na całym świecie zainwestowano w insurtechy 1,5 mld USD, a więc o ponad 15% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

– Polskie banki należą do najbardziej zaawansowanych cyfrowo w Europie. Proaktywnie poszukują innowacyjnych pomysłów, starając się je „przechwycić” w jak najwcześniejszej fazie. Natomiast spółki ubezpieczeniowe dopiero rozpoczęły prawdziwą cyfryzację, co stwarza ciekawe możliwości dla polskich insurtechów. Największą szansą na sukces mają te fintechy, które od początku swojego działania będą nastawione na rynki międzynarodowe – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

Pełny raport można pobrać klikając w poniższe zdjęcie. Jeżeli interesują Was inne raporty na temat sektora fintech zachęcamy do zapoznania się z naszym zbiorczym artykułem – Wszystkie raporty o sektorze Fintech w jednym miejscu.

Raport KPMG fintech Q3 2017