Zgodnie z umową Fiserv zapłaci 22,74 USD za jedną akcję First Data. Będzie to przebicie na poziomie niespełna 30% w porównaniu do giełdowej wyceny akcji w dniu przejęcia. Tym samym udziałowcy Fiserv będą kontrolowali 57,5% akcji spółki powstałej w wyniku przejęcia, a w rękach akcjonariuszy First Data znajdzie się 42,5% udziałów.

22 mld dolarów za przejęcie First Data

Przejęcie ma zostać sfinalizowane w II połowie 2019 roku. Prezesem i CEO nowej spółki zostanie Jeffrey Yabuki, który do tej pory stał na czele Fiserv. Z kolei stanowisko COO przypadnie Frankowi Bisignano, dotychczasowemu CEO First Data. W trakcie transakcji Fiserv korzystało z doradztwa JP Morgan Chase, a First Data było reprezentowane przez Bank of Amercia. O przejęciu pisze Reuters.

Pomimo swojej silnej pozycji na rynku płatniczym w USA na First Data ciążyły długi jeszcze z czasów przejęcie spółki przez KKK & Co Inc. w 2007 roku. Zadłużenie firmy miało wynosić 29 mld USD – pisze Reuters. First Data wróciło na giełdę w 2015 roku, ale od tamtego czasu cena ich akcji stała w miejscu. Pomimo wysiłków wspomnianego Franka Bisignano nie udało się zredukować zadłużenia. Bisignano wcześniej zajmował ważne stanowisko dyrektorskie w JP Morgan Chase.

First Data działa także w Polsce. Na naszym rynku spółka jest właścicielem marki Polcard i zajmuje pozycje jednego z największych operatorów terminali płatniczych. First Data Polska bierze również aktywny udział w Programie Polska Bezgotówkowa, wspierając między innymi „terminalizację” urzędów. Kilka tygodni temu firma wraz z Samsungiem zaprezentowała kolejne rozwiązanie typu SoftPOS – czyli terminal w smartfonie. Testy urządzenia mają ruszyć już w II połowie 2019 roku. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.