Klient, który chciałby skorzystać z płatności zegarkiem, powinien zainstalować na telefonie odpowiednią aplikację (Garmin Connect lub Fitbit), dzięki której połączy się z zegarkiem. Następnie należy utworzyć portfel w aplikacji, ustalić czterocyfrowe hasło i dodać swoją kartę płatniczą. Rozwiązanie dostępne jest zarówno dla użytkowników systemu iOS, jak i Android. Klienci Alior Banku mogą podpiąć do portfela zarówno karty debetowe, jak i kredytowe.

Alior Bank rozszerza wachlarz płatności mobilnych

Klienci mogą korzystać z usługi wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe. Wystarczy przyłożyć zegarek do terminala. Usługa zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa – pierwsza płatność zegarkiem musi zostać potwierdzona hasłem, które pozwala na dokonywanie transakcji w ciągu kolejnych 24 godzin. Jeśli w tym czasie zdejmie się z ręki zegarek lub wyłączy funkcję pomiaru tętna, przy następnej płatności trzeba ponownie aktywować portfel, wpisując hasło. System zabezpiecza klienta jeszcze w jeden sposób. Informacja o rzeczywistym numerze karty zapisanej w zegarku nigdy nie jest udostępniana sklepowi.

Garmin Pay jest dostępny w 8 bankach działających w Polsce – PKO Banku Polskim, Banku Pekao (tylko karty Mastercard), Santander Bank Polska, ING Banku Śląskim (tylko karty Visa), Nest Banku (tylko karty Visa), Banku Pocztowym, Getin Noble Banku (tylko karty Mastercard) i Spółdzielczej Grupie Bankowej. Rozwiązanie udostępnia także fintech TransferWise. Z kolei Fitbit Pay dostępny jest tylko w Santaderze, Banku Pekao i Spółdzielczej Grupie Bankowej.

Do wdrożenia przymierza się także mBank, który planuje udostępnić oba wirtualne portfele na początku przyszłego roku. Najtańsze zegarki z funkcją Fitbit Pay kosztują około 600 złotych – na przykład Fitbit Versa, z kolei ceny smartwatchy Garmina zaczynają się od około 800 złotych (model Vivoactive 3)