W Polsce, otwarta bankowość wraz z dyrektywą PSD2 rewolucyjnie wpłynęły na możliwości branży FinTech. FIZEN wychodzi naprzeciw potrzebom, które dopiero zaczynają uświadamiać się w środowisku finansów. Tym samym oferując rozwiązania, które firmom dają szansę na maksymalne wykorzystanie możliwości rynkowych płynących z PSD2.

Na ten moment, ujednolicony i przejrzysty interfejs od FIZEN umożliwia pobieranie danych od wielu banków jednocześnie. Dla klienta biznesowego, który świadczy usługi klientom detalicznym to nowe możliwości szybkiego i bezpiecznego pozyskiwania informacji – bezpośrednio ze sprawdzonego źródła, jakim są banki. A co za tym idzie – szansa na zaoferowanie lepszych produktów i usług. Wszystko odbywa się oczywiście elektronicznie i w czasie rzeczywistym, co niesie dodatkową wartość dla każdej ze stron. Dodatkowo, integracja z elektronicznymi systemami banków daje możliwość wykorzystania opracowanej technologii m.in. do analizy danych od klientów, scoringu, czy weryfikacji tożsamości osób fizycznych.

Na jakim etapie rozwoju jest FIZEN?

Dynamicznego postępu spółce nie sposób odmówić po ostatnio sfinalizowanej rundzie seed, w której inwestorzy – LT Capital, Perpetuum Inc. (inwestycyjne ramię CSHARK) oraz grupa prywatnych inwestorów – na rozwój FIZEN’a przeznaczyli fundusze równe 2,5 miliona złotych. Za te pieniądze FIZEN rozszerza integracje na kolejne kraje oraz rozpoczyna proces budowania partnerstw w celu zdobycia licencji PISP (Payment Initiation Service Provider), która umożliwi m.in. płatności A2A (account-to-account). Wszystko to składa się na jeden kluczowy priorytet – stworzenie integratora pomiędzy bankami w całym regionie CEE.

Team FIZEN’a swoje kompetencje podpiera nie tylko doświadczeniem we wdrażaniu otwartej bankowości (jako jedni z pierwszych w Europie dokonali integracji banków, gdy w życie weszła  dyrektywa PSD2). Zespół wielokrotnie działał także przy zdecentralizowanych technologiach typu blockchain, czy oparte o niego DeFi, czego efektami są m.in. produkty klientów w ramach spółki informatyczno-technologicznej, czy projekt Byron Network. To doświadczenia, które FIZEN chce wykorzystać w swoim dalszym działaniu.

FIZEN – pomost między tradycyjnymi finansami, a innowacyjnymi technologiami

Integracja otwartej bankowości to pierwszy etap w misji FIZEN’a, którą jest stworzenie pomostu pomiędzy tradycyjnymi finansami, a Web3. Spółka widzi swoje miejsce pomiędzy obydwoma światami, jako pośrednik w adaptacji nowych technologii i ułatwiania dostępu do nich. FIZEN już teraz podejmuje współpracę z instytucjami wyspecjalizowanymi w blockchain, machine learning, czy data science, aby wspólnie tworzyć rozwiązania wzbogacone o dodatkowe usprawnienia. Z czasem projekt ma stać się fundamentem dla tworzenia dalszych funkcjonalności dedykowanych różnym segmentom rynku.

– Chcielibyśmy połączyć tradycyjne finanse ze światem zdecentralizowanym. Rozumiemy obie strony i wiemy, że każda z nich wygra dzięki synergii. Bardzo ważne są tutaj regulacje, a szczęśliwie żyjemy w Europie, która za najtrudniejsze tematy zabiera się jako pierwsza. Wierzę, że warto walczyć o spokojną i przemyślaną adaptację technologii DeFi przez tradycyjne rynki finansowe, tak samo, jak zdecentralizowanym finansom wyjdzie na korzyść prawnie uregulowane dostarczenie funduszy dla dalszego rozwoju – opowiada Maciej Krasowski, CEO FIZEN.