Spółka musi zakończyć zawieranie nowych umów rachunku płatniczego i przyjmowanie wszelkich wpłat lub transferów na prowadzone przez siebie rachunki płatnicze. W szczególności chodzi o uniemożliwienie dokonywania takich wpłat za pośrednictwem platformy internetowej lub innych narzędzi służących do świadczenia usług przez Fritz Group – wyjaśnia komunikat KNF.

Pełny komunikat KNF można znaleźć tutaj.

Fritz Group traci licencję krajowej instytucji płatniczej, ale kantor Fritz Exchange wciąż może działać

– Do czasu rozliczenia zobowiązań wobec posiadaczy rachunków płatniczych z tytułu świadczonych im usług płatniczych Fritz Group SA umożliwi posiadaczom rachunków płatniczych prowadzonych przez Fritz Group SA dokonywanie z tych rachunków wypłat środków lub transferów na rachunki płatnicze prowadzone u innych dostawców – czytamy w dokumencie nadzorcy.

Do 31 grudnia 2018 roku Fritz Group musi rozwiązać stosunki prawne wynikające ze wszystkich zawartych umów o świadczenie usług płatniczych.

KNF uzasadnia swoją decyzję tym, że spółka nie stosowała odpowiedniej ochrony środków pieniężnych otrzymywanych od klientów na poczet transakcji płatniczych. Z tego powodu dalsze funkcjonowanie Fritz Group jako krajowej instytucji płatniczej stanowiłoby zagrożenie dla zaufania do całego systemu płatniczego w Polsce. Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach klienci kantoru Fritz Exchange skarżyli się na spore opóźnienia w płatnościach – na zakupione waluty mieli czekać nawet kilka tygodni.

Decyzja KNF odnosi się wyłącznie do świadczonych przez spółkę usług płatniczych i nie zakazuje prowadzenia innej działalności – na przykład kantoru internetowego Fritz Exchange. Przypomnijmy, że kantory internetowe nie podlegają przepisom ustawy o usługach płatniczych i nadzorowi KNF, ale obecnie w Ministerstwie Finansów trwają pracę nad zmianą tego stanu rzeczy.