Raport ma służyć jako inspiracja dla firm i organizacji, które interesują się blockchainem i zastanawiają się, czy ich pomysły na jego wykorzystanie są w ogóle możliwe. Raport zawiera wytłumaczenie czym jest blockchain i jakie powinny być kryteria wyboru tej technologii oraz wyjaśnia co czyni ją lepszą od wykorzystywanych obecnie tradycyjnych systemów. Opracowanie można także wykorzystać jako źródło informacji na temat wdrożonych zastosowań blockchainu, ze szczególnym naciskiem na specyfikę rynku polskiego. Pełny raport PIIT można pobrać tutaj.

Kompleksowy przewodnik po blockchainie

Raport adresuje dwie dodatkowe kwestie. Pierwszą z nich jest silne kojarzenie technologii blockchain z Bitcoinem i innymi kryptowalutami. Kryptowaluty często wzbudzają podejrzenia wśród obywateli i decydentów ze względu na występujące asocjacje z transakcjami kryminalnymi i „ciemną stroną” Internetu. Raport PIIT celowo nie skupia się na kryptowalutach i koncentruje się przede wszystkim na biznesowych zastosowaniach blockchainu.

Drugą kwestią poruszaną w raporcie jest trudność w komunikacji tematu ze względu na znaczącą liczbę nowych terminów i skomplikowanych zagadnień technicznych związanych z technologią blockchain. W odpowiedzi na ten problem, raport zawiera krótki opis kluczowych technologii z odniesieniami do istniejących źródeł informacji uzupełniony leksykonem najważniejszych pojęć.

Jako potencjalne zastosowanie blockchainu wyszczególniono między innymi trwały nośnik (takie rozwiązanie wdrożył PKO Bank Polski), e-Głosowanie (eksperymentowano już w Sierra Leone i w Rosji), planowanie i kontrolę dostaw, elektroniczną dokumentację medyczną pacjentów, zdecentralizowanie dystrybucji sieci cyfrowych oraz płatności i rozliczenia międzybankowe z wykorzystaniem sieci Ripple (robi już to Santander Bank Polska, który udostępnił podobną usługę w Polsce – na razie w nieco okrojonej wersji).

W końcowej fazie raportu poświęcono czas na analizę sytuacji prawnej – na przykład w sprawie ICO, czyli emisji tokenów, w celu pozyskania kapitału. Niestety w polskim porządku prawnym nie ma odrębnej regulacji dla wydawania tokenów w ramach ICO, co może powodować niemały ból głowy dla przedsiębiorców chcących skorzystać z takiej formy finansowania. Z tego powodu trzeba wziąć pod uwagę kilka różnych ustaw – na przykład prawo bankowe, o obrocie instrumentami finansowymi, czy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.

W 2017 roku firma analityczna Gartner, wykorzystując nową metodologię przewidywania wartości, określiła globalną wartość dodaną wynikająca z innowacji związanych z technologią blockchain na ponad 176 miliardów dolarów do 2025 roku, i przewiduje, że przekroczy ona 3,1 biliona dolarów do 2030 roku. Nie ma wątpliwości, że warto przyglądać się tej technologii i brać ją pod uwagę przy rozwijaniu swojego biznesu.