Nowe prawo zacznie obowiązywać już we wrześniu 2019 roku. W myśl dyrektywy PSD2 i nowelizacji ustawy o usługach płatniczych podmioty trzecie – w tym także fintechy, będą mogły uzyskać dostęp do bankowych baz danych. Firma, która chce skorzystać z API musi uzyskać status TPP – Third Party Provder. W tym celu trzeba uzyskać wpis do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Getin jest drugim bankiem w Polsce, który udostępnił produkcyjne API – jako pierwszy zrobił to BNP Paribas w połowie maja.

Produkcyjne API od Getin Banku

Getin Noble Bank oficjalnie włączył się w realizację koncepcji „otwartej bankowości” zawartej w dyrektywie PSD2. Za pośrednictwem API licencjonowane podmioty trzecie mogą już świadczyć swoje usługi. Ponadto interfejs umożliwi budowanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań odpowiadających na potrzeby rynku – czytamy w komunikacie.

Udostępnienie środowiska produkcyjnego GetinAPI otwiera nowe możliwości dla tworzenia usług przez TPP (licencjonowanych podmiotów trzecich). W skrócie – klient banku korzystając za usług podmiotów zewnętrznych może w bezpieczny sposób zlecić usługę inicjowania płatności (PIS), skorzystać z usługi informacji o rachunku (AIS) czy też usługi potwierdzenia dostępności środków na rachunku płatnika (CAF). Interfejs został opracowany w oparciu o standard polskiego sektora płatności tzw. PolishAPI.

FINTEK POLECA: Otwórz konto OSZCZĘDNOŚCIOWE w GETIN BANKU NA 3%

Bank podaje, że dostęp do środowiska testowego uzyskało już kilkanaście podmiotów. GetinAPI można znaleźć pod tym linkiem.

Przy okazji warto przypomnieć, że w marcu zdecydowana większość banków działających w Polsce udostępniła testowe API – zgodnie z wymogami. Pełną listę testowych API polskich banków można znaleźć tutaj.