Partner serwisu Visa dla biznesu

Gigantyczne dofinansowanie dla brytyjskiego fintechu

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Fundraising
Opublikowano: 29 maja 2019, 12:43 Aktualizacja: 29 maja 2019, 13:39

Aplikacja do przesyłania pieniędzy TransferWise otrzymała dofinansowanie w wysokości 292 mln dolarów. Podwoiła ona wycenę fintechu do 3,5 mld USD.

Gigantyczne dofinansowanie dla brytyjskiego fintechu

Aplikacja do przesyłania pieniędzy… Wydaje się, że to nic nadzwyczajnego. Geniusz tkwi jednak w prostocie – to prawda stara jak świat. TransferWise pozwala na szybkie i tanie przesyłanie pieniędzy pomiędzy użytkownikami z całego świata.

TransferWise zgarnia prawie 300 mln dolarów

To już druga runda dofinansowania, której przewodzili tacy inwestorzy jak Lead Edge Capital, Lone Pine Capital i Vitruvian Partners. Z kolei dotychczasowi udziałowcy – Baillie Gifford i Andreessen Horowitz nabyli kolejne akcje. Część pieniędzy pochodziła także od funduszu zarządzanego przez BlackRock Inc – ogłosił TransferWise.

TransferWise powstał w 2011 roku i jest firmą z estońskim rodowodem, chociaż kwatera spółki mieści się w Londynie. TransferWise założyli Kristo Kaarmann (zdjęcie powyżej) i Taavet Hinrikus. Fintech obsługuje już ponad 5 mln klientów, każdego miesiąca procesując transakcje o wartości ponad 5 mld dolarów. Na koniec roku fiskalnego w marcu 2018 firma przedstawiła swoje wyniki finansowe. Zysk netto wyniósł prawie 8 mln USD, a przychody osiągnęły poziom niespełna 150 mln dolarów.

TransferWise zarabia, co nie zawsze jest regułą w przypadku fintechów. Firma zatrudnia obecnie 1,6 tys. pracowników w biurach rozlokowanych na całym świecie. Spółka planuje też zatrudnić kolejne 750 osób w ciągu następnego roku. Ostatnia wycena sprawia, że TransferWise pozyskał łącznie już 689 mln dolarów, a wśród inwestorów znajdują się między innymi sir Richard Branson, Valar Ventures i współzałożyciel PayPala Max Levchin.

Przy okazji warto przypomnieć, że w zeszłym roku TransferWise nawiązał współpracę z francuskim bankiem BPCE i brytyjskim bankiem centralnym – Bank of England.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

gigantyczne-dofinansowanie-dla-brytyjskiego-fintechu