Światowy rynek technologii ma wzrosnąć w porównaniu do 2017 r. o 4%. Jak przekonują analitycy Forrestera, największe wzrosty będziemy obserwować w segmencie oprogramowania i usług konsultingowych związanych z wdrażaniem technologii informatycznych, na które przedsiębiorstwa przeznaczą w tym roku o 6% więcej pieniędzy niż w 2017 r.

Czytaj także: Raport o cyfryzacji kraju. Czym może pochwalić się Ministerstwo Cyfryzacji?

Wzrosty w niemal każdej kategorii

Sprzedaż sprzętu i urządzeń IT zwiększy się o 3%, a zainteresowanie outsourcingiem i usługami telekomunikacyjnymi wzrośnie o 2,2% w porównaniu do ubiegłego roku.

– Największe wzrosty w segmentach oprogramowania i usług konsultingowych nie są zaskoczeniem, biorąc pod uwagę rosnącą popularność wynajmu aplikacji w modelu SaaS (Software as a Service) i dzierżawy infrastruktury, czyli IaaS (Infrastructure as a Service), co widoczne jest także w Polsce. W Atmanie od lat notujemy stały wzrost przychodów m.in. z usług serwerów dedykowanych – w ostatnim raportowanym okresie finansowym (trzy pierwsze kwartały 2017 r.) było to 23% rok do roku. Rosnący popyt na specjalistyczną wiedzę z zakresu technologii IT jest z kolei efektem konieczności szybkiej cyfryzacji, czyli dotrzymania kroku globalnemu rozwojowi nowych technologii, przy jednoczesnym deficycie specjalistów tej branży. Firmom coraz trudniej jest się odnaleźć w technologicznym wyścigu i nie mogą już polegać wyłącznie na własnych zasobach – tłumaczy Robert Mikołajski z Atmana, lidera polskiego rynku data center.

Warto zaznaczyć, że bardzo duży udział we wzrostach będą miały rynki Centralnej i Zachodniej Europy. Sprzedaż wszystkich produktów i usług sklasyfikowanych w zbiorczym pojęciu Forrestera jako „Business Technologies” (BT) powiększy się w tym regionie aż o 34%.

Czytaj także: 15 tys. zł czeka na innowacyjne pomysły z branży energetycznej

Sprzyjająca koniunktura

Zdaniem analityków firmy Forrester imponującą wartość rynku IT uda się przekroczyć głównie za sprawą powrotu światowej gospodarki do normalności, po szeregu ekonomicznych i politycznych wydarzeń, które wstrząsnęły rynkami w 2016 r. Obecna sytuacja sprzyja inwestycjom w technologie.

Poza prognozowanym wzrostem gospodarczym istotne znaczenie będzie miało także szybsze odchodzenie firm i organizacji od wdrożeń on-premise na rzecz adaptacji rozwiązań chmurowych. Więcej projektów cyfryzacyjnych dotyczyć będzie tzw. back-office, czyli zaplecza administracyjnego przedsiębiorstw. Wydatki na systemy do zarządzania relacjami z klientami (CRM), analitykę ich profili czy platform e-commerce stanowić będą 28% wszystkich globalnych wydatków na technologie.

Czytaj także: Ten rynek będzie wart 26 miliardów dolarów

Blockchain i kryptowaluty w natarciu

Analizując sytuację na rynku technologii w dłuższej perspektywie, segmentem rozwiązań szczególnie wartym obserwowania będzie technologia blockchain i kryptowaluty. Ten rynek, jak donosi opublikowany na początku roku raport Royal Bank of Canada, na przestrzeni najbliższych piętnastu lat powinien wzrosnąć trzynastokrotnie, osiągając do tego czasu wartość aż 10 bilionów dolarów.