Partner serwisu Visa dla biznesu

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia nowe usługi wyborcze online

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Prawo
Opublikowano: 26 września 2018, 15:40 Aktualizacja: 10 maja 2019, 15:57

Pierwsza tura wyborów samorządowych została zaplanowana na 21 października. Z tej okazji Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o nowych e-usługach, które między innymi pozwolą na oddanie głosu w innej gminie niż miejsce zameldowania. Dodatkowe ułatwienia otrzymały także osoby z niepełnosprawnościami.

Głosowanie przez Internet. Nowe usługi Ministerstwa Cyfryzacji

Chodzi między innymi o rejestr wyborców, do którego teraz można się wpisać online, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl. Kolejne ułatwienie, to prostsze złożenie wniosku o prawo do głosowania korespondencyjnego.

Wpisz się do rejestru wyborców przez Internet

Jeżeli chodzi o internetowy rejestr wyborców, to po wejściu w odpowiednią zakładkę na stronie obywatel.gov.pl należy zalogować się Profilem Zaufanym i wskazać gminę, na terenie której planujemy oddać głos.Trzeba będzie załączyć skan dokumentu potwierdzającego tożsamość i zaznaczyć oświadczenie, że faktycznie mieszkamy pod danym adresem. Z nowej usługi mogą skorzystać obywatele innych państw Unii Europejskiej stale przebywający w Polsce, a także obywatele RP.

Coraz więcej osób na stałe mieszka poza miejscem swojego zameldowania. Dotyczy to przede wszystkim studentów, ale nie tylko. Dzięki nowej e-usłudze osoby na przykład zameldowane w Rzeszowie, będą mogły oddać głos w Warszawie, czyli w miejscu stałego zamieszkania. Wnioski można składać do 17 października.

Decyzję o wpisaniu (lub odmowie wpisania) do rejestru wyborców urząd podejmie w ciągu 3 dni od złożenia wniosku. Co ważne urząd może odmówić wpisania nas do rejestru wyborców – jeśli uzna, że nie mieszkamy tam, gdzie deklarujemy. Na jakiej podstawie urzędy rozstrzygają takie wnioski? Nie wiadomo.

Wniosek o głosowanie korespondencyjne można złożyć online

To nie jedyne ułatwienie. Resort cyfryzacji wprowadził także nową usługę z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, które w najbliższych wyborach mają prawo do głosowania korespondencyjnego. Teraz można to zgłosić online, wykorzystując Profil Zaufany. Wystarczy dołączyć skan orzeczenia o niepełnosprawności.

Osoba niewidoma lud niedowidząca może poprosić o dołączenie do pakietu wyborczego nakładki do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a. Taki pakiet może zostać dostarczony nie tylko w miejsce meldunku, ale także pod inny dowolnie wskazany adres.  Chęć głosowania korespondencyjnego można zgłosić online do 15 dni przed wyborami.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

glosowanie-internet-nowe-uslugi-ministerstwa-cyfryzacji