Właśnie dzisiaj wypada dzień przesilenia zimowego, czyli najkrótszy dzień w roku. Z tej okazji Google zmieniło swoją szatę graficzną. Klasyczne kolorowe literki zostały zastąpione kilkoma zmarzniętymi bałwankami z okazji – to najnowsze Google Doodle. Przesilenie zimowe to również pierwszy dzień zimy.

Źródło:
google.com

Czytaj także:eToro – czy jesteś gotów by wziąć byka za rogi?

Google Doodle… ale o co chodzi?

Czy surfując po Internecie zdziwił Was kiedyś odbiegający od normy wygląd przeglądarki Google? Powodów może być wiele… Światowy Dzień Kotów, 170 rocznica śmierci Fryderyka Chopina, Święto Niepodległości w Zimbabwe, czy właśnie pierwszy dzień zimy.

Pomysł na Google Doodle narodził się w 1988 roku, ponieważ firma chciała dostosować logo do nadchodzącego festiwalu Burning Man… Czasy się zmieniły, technologia poszła naprzód, a zapotrzebowanie na Doodle jeszcze wzrosło.

Zapewne te 28 lat temu szefostwo Google nie spodziewało się, że nad okolicznościowym wyglądem loga będzie pracował zespół profesjonalnych ilustratorów.

Poniżej kilka przykładów Google Doodle, jakie na przestrzeni lat przygotowali twórcy. Na przekór nudzie i szablonowości. Oczywiście wszystkie Doodle zawierały w sobie napis „Google”.

Źródło:
google.com – Doodle z okazji 144 urodzin Marii Sklodowskiej Curie ( 7 listopada 2011)

Źródło:
google.com – Doodle z okazji Dnia Niepodległości Kenii (12 grudnia 2012)

,p>Czytaj także: „Piłeś? Nie pisz!”. WhatsApp pozwoli na usuwanie już wysłanych wiadomości

Tym razem pierwszy dzień zimy

Przesilenie zimowe, pierwszy dzień zimy i najkrótszy dzień w roku – z tego powodu wygląd loga przybrał kształt zmarzniętych bałwanów.

Obecny dzień będzie najkrótszym ze wszystkich – ponieważ czas jego trwania to zaledwie 7 godzin, 42 minuty i 8 sekund. To oznacza, że ciemność będzie panowała przez ponad 16 godzin – oczywiście na półkuli północnej.

Na południowej przesilenie zimowe występuje w dniach 20-21 czerwca, a u nas właśnie 21-22 grudnia. Oznacza to, że na przykład w Argentynie mamy dzisiaj najdłuższy dzień w roku. W dniu dzisiejszym Słońce góruje najdalej na południu jak tylko może… Czyli na zwrotniku Koziorożca.

Nie obawiajmy się jednak ciemności… Pierwszy dzień zimy i najkrótszy dzień w roku oznacza jednocześnie, ze od jutra czas trwania dnia będzie się wydłużał.