O sprawie pisze serwis Tech Crunch. Portal zwraca uwagę, że znaczna część globalnych przedsiębiorstw wykorzystuje środowisko Power Systems w kluczowych obszarach działalności firmy. W związku z tym wiele spółek nie mogło przenieść swojej infrastruktury do Google Cloud, co było sporym problemem dla giganta z Mountain View. Współpraca z IBM pozwoli Google na uzyskanie przewagi nad konkurentami w postaci Amazona i Microsoftu.

IBM Power Systems dostępne w Google Cloud

Dzięki umowie użytkownicy IBM Power Systems będą mogli powoli przenosić część obciążenia obliczeniowego do chmury Google, bez konieczności przeprojektowywania aplikacji i infrastruktury. Oczywiście IBM Power Systems na Google Cloud będzie zintegrowane z innymi usługami i narzędziami firmy z Mountain View.

Umowa między Google i IBM jest dość nietypowa, ponieważ samo IBM posiada konkurencyjne względem Google usługi chmurowe – zwraca uwagę Tech Crunch. Do tej pory Power Systems były dostępne tylko w chmurze IBM. Niemniej „otwarcie” Power Systems także na inne usługi chmurowe może się przełożyć na większą sprzedaż serwerów, na co zapewne liczy IBM. Z drugiej strony porozumienie jest jak najbardziej logiczne z punktu widzenia Google, które chce zwiększyć liczbę klientów Google Cloud i jej udział w rynku.

Według danych firmy analitycznej Catalyst na koniec 2018 roku Google kontrolowało około 8% światowego rynku usług chmurowych. Gigant z Mountain View ustępuje tylko Amazonowi i Microsoft, które posiadają odpowiednio 32% i 14% udziału. To właśnie ze względu na chęć pogoni za konkurencją Google inwestuje ogromne środki w rozwój chmury. Kilka miesięcy temu spółka przejęła startup Looker za 2,6 mld dolarów. Looker dostarcza oprogramowanie do analizy danych, które będzie wykorzystywane w ramach Google Cloud.

Część inwestycji firmy z Mountain View ma miejsce także w Polsce. Najlepszym przykładem jest współpraca Google Cloud z Operatorem Chmury Krajowej – podmiotem założonym przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju. Google Cloud otworzy w Polsce swój region, co oznacza, że ich serwery będą zlokalizowane nad Wisłą. To kluczowe w kontekście zaoferowania usług chmurowych polskim bankom, a z naturalnych przyczyn pierwszym partnerem będzie prawdopodobnie PKO BP. Więcej na ten temat można przeczytać w wywiadzie z Adamem Marciniakiem, wiceprezesem zarządu PKO Banku Polskiego, nadzorującym Obszar Informatyki.