Partner serwisu Visa dla biznesu

Gotówka to już przeszłość. W tym kraju rządzą karty

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 18 czerwca 2018, 13:07 Aktualizacja: 21 lutego 2019, 22:04

Po raz pierwszy w historii Wielkiej Brytanii płatności kartami debetowymi wyprzedziły transakcje przy użyciu gotówki. W 2017 roku Brytyjczycy przeprowadzili ponad 13,2 miliardów transakcji z wykorzystaniem plastiku.

Gotówka to już przeszłość. W tym kraju rządzą karty

Przewaga była minimalna, ponieważ płatności gotówką odnotowano około 13,1 mld. Na uwagę zasługuje także niemal dwukrotny wzrost liczby płatności zbliżeniowych w minionym roku. Dane prezentuje UK Finance, organizacja stworzona w lipcu 2017 roku, której celem jest reprezentowanie banków działających na terenie Wielkiej Brytanii.

Przypominamy także o innych ciekawych danych z nad Tamizy – w Wielkiej Brytanii miesięcznie znika 60 oddziałów bankowych, a od 2015 roku do końca roku bieżącego liczba zlikwidowanych placówek wyniesie prawie 3 tysiące. Czy to już nie przesada? Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Czy to już zaszło za daleko? Oddziały bankowe znikają na potęgę.

Gotówka w odwrocie, karty w natarciu. 3,4 mln Brytyjczyków w ogóle nie używa gotówki

W ubiegłym roku odnotowano 15% spadek płatności gotówkowych. Co ciekawe pomimo nowych rozwiązań na rynku, gotówka wciąż pozostanie drugim najpopularniejszym środkiem płatniczym do 2027 roku, ale liczba takich transakcji spadnie do zaledwie 6,4 mld – zdaniem UK Finance.

Już 63% Brytyjczyków korzysta z płatności zbliżeniowych, a w żadnej grupie wiekowej procent korzystających z transakcji bezstykowych nie spada poniżej 50%. Oznacza to, że osoby starsze także chętnie płacą w ten sposób. W 2017 roku z płatności zbliżeniowych skorzystało ponad 5,6 mld obywateli UK.

Za taki stan rzeczy odpowiada między innymi poprawa infrastruktury płatniczej i rozwijanie sieci akceptacji płatności bezstykowych. Teraz nawet za drobniejsze zakupy Brytyjczycy wolą płacić przy użyciu karty. Co ciekawe aż 3,4 mln obywateli Zjednoczonego Królestwa w ogóle nie używa gotówki.

Zgodnie z szacunkami UK Finance do 2027 roku liczba transakcji z wykorzystaniem plastiku ma wzrosnąć o 49% do sumy 19,7 mld transakcji. Wszystko za sprawą dalszego rozwijania infrastruktury do płatności zbliżeniowych (głównie w małych punktach handlowo-usługowych) oraz rosnącej popularności sklepów internetowych .

W 2017 roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono 38,8 mld transakcji, z czego 89% odbyło się za sprawą klientów indywidualnych. Pod koniec zeszłego roku w UK było 119 miliardów kart płatniczych z funkcją zbliżeniową. Taką funkcjonalność posiadało 78% debetówek i 62% kredytówek.

Na najniższym stopniu podium uplasowały się płatności mobilne i płatności online, takie jak Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay, czy PayPal. W zeszłym roku za ich pomocą dokonano 561 mln operacji. W ciągu najbliższej dekady liczba ta ma wzrosnąć do 877 mln.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

gotowka-juz-przeszlosc-kraju-rzadza-karty