Przygotowanie wstępnej i niewiążącej propozycji zakupu części udziałów w Tel Aviv Stock Exchange nastąpiło już 9 lutego 2018 roku, jednak dopiero dziś informacja została podana do publicznej wiadomości. GPW chce zakupić 71,7% udziałów, na ten moment jednak nie zapadła jeszcze żadna decyzja w sprawie. GPW zaznacza, że mimo wystąpienia z propozycją zakupu, nie oznacza to, że zostaną podjęte jakiekolwiek dalsze czynności związane ze złożeniem oferty zakupu części udziałów. Spółka ma informować o ewentualnym dalszym etapie całego procesu. O sprawie informuje GPW.
Czytaj także: KNF podbija Tajwan. Podpisano umowę o współpracy w zakresie Fintech
Skąd opóźnienie informacji?
GPW postanowiło opóźnić podanie informacji do publicznej wiadomości z powodu spekulacji, które pojawiły się w mediach w związku ze sprawą. Spółka uznała, że wcześniejsze poinformowanie mediów mogłoby mieć niekorzystny wpływ na ewentualny dalszy proces związany z prowadzeniem negocjacji zakupu udziałów. Należy pamiętać, że samo przygotowanie oferty nie musiało oznaczać rozpoczęcia rozmów z Giełdą w Tel Awiwie, a ujawnienie takich informacji mogłoby zaszkodzić obu stronom.
Czytaj także: GPW na trzecim miejscu w Europie pod względem liczby IPO
Poniżej widnieje treść komunikatu
„Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. („GPW”, „Spółka”) informuje, iż w dniu 9 lutego 2018 r. Zarząd Giełdy podjął decyzję o przygotowaniu wstępnej, niewiążącej propozycji zakupu 71,7% udziałów w Tel Aviv Stock Exchange („TASE”) wraz z Polskim Funduszem Rozwoju („PFR”). Na ten moment nie zapadła decyzja o ewentualnym podziale udziałów pomiędzy GPW, a PFR. GPW zwraca jednocześnie uwagę, że rozpoczęcie powyższego procesu nie oznacza, że zostaną podjęte dalsze czynności związane ze złożeniem oferty zakupu części udziałów. Ponadto, na tym etapie GPW nie uzyskała zgód korporacyjnych i innych ewentualnych zgód wymaganych prawem w zakresie potencjalnego nabycia aktywów. O ewentualnej decyzji dotyczącej złożenia dalszych dokumentów Spółka będzie informować odrębnym raportem ESPI.”
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to największa giełda regionu Europy Środkowej i Wschodniej, z kolei Tel Awiw znany jest, jako miejsce finansowania inwestycji, w tym innowacji i startupów.
Ewentualne sfinalizowanie transakcji, chociaż przy obecnej sytuacji wydaje się to nieprawdopodobne, mógłby być całkiem niezłym początkiem do budowy relacji na zasadzie „fintech bridge” pomiędzy Polską a Izraelem.
Czytaj także: Startuje BANCOVO. – pierwszy w Polsce pośrednik finansowy online