To oczywiście podstęp. Po kliknięciu w link urządzenie klienta zostanie zainfekowane złośliwym oprogramowaniem – umożliwiającym przestępcom dostęp do jego komputera. Mail może wyglądać jak poniżej.

Alior Bank informuje o wygranej? To podstęp hakerów

Alior Bank atak phishingowy

– Osoby, które otrzymały wiadomość, mogły paść ofiarą oszustwa. Prosimy nie klikać w link, nie odpowiadać na wiadomość oraz niezwłocznie ją usunąć. Informujemy, że Alior Bank nie jest nadawcą tych wiadomości – czytamy w komunikacie Alior Banku.

Atak phishingowy to jeden z najpopularniejszych sposobów hakerów, chociaż w tym przypadku został zastąpiony zainfekowaniem komputera klienta. Klasyczny phishing polega na „podstawieniu” fałszywej strony do logowania do bankowości internetowe. Więcej na temat metod cyberprzestępców można przeczytać tutaj – Aplikacja dla złodziei. Kwitnie czarny rynek mobilnych platform.

No dobrze, a co jeżeli ktoś kliknął w fałszywą wiadomość? Bank nie zaleca korzystania z tego urządzenia (na którym kliknięto w link) do logowania się do jakiegokolwiek systemu bankowości elektronicznej. Jedyną skuteczną metodą usunięcia złośliwego oprogramowania jest ponowna instalacja systemu operacyjnego. Warto też zmienić hasła do wszystkich wykorzystywanych przez Ciebie aplikacjach internetowych (systemy bankowości, poczta elektroniczna, portale społecznościowe itp.) z wykorzystaniem innego urządzenia.

Alior Bank/RT