Szkocki startup Beeks Financial Cloud celuje w zdobycie światowych rynków, po zaprezentowaniu systemu Beeks Marketplace, pozwalającego średnim przedsiębiorcom na szybkie i wygodne handlowanie przez Internet.

Nowo uruchomione Beeks Marketplace składa się z 8 centrów informacyjnych firmy, które wspólnie łączą się z ponad 100 platformami obrotu na całym świecie.

From Scotland with love

Dyrektor generalny Beeks, Gordon McArthur mówi, że infrastruktura stworzona przez startup zdecydowanie zmniejszy czas potrzebny na realizację transakcji.

– Do tej pory każdy kto chciał rozpocząć handlowanie przez Internet musiał najpierw zadzwonić do dostawcy towaru, poczekać na przesłanie wyceny, poczekać na skonfigurowanie oferty i dopiero po 6 tygodniach mógł rozpocząć handlowanie – mówi McArthur.

– Teraz umożliwiamy instytucjom zakupienie serwera w chmurze i rozpoczęcie handlu tego samego dnia. Wysyłamy informacje o transakcji do banku zdecydowanie szybciej niż inne firmy oferujące usługi w chmurze, ponieważ nasze kable światłowodowe biegną bezpośrednio do finansowych instytucji. Tempo transakcji jest bardzo istotne, dlatego też instytucje finansowe najczęściej gromadzą się wokół konkretnych centrów baz danych. My postanowiliśmy uczynić to samo, a przykładem może być nasze centrum w Londynie, które jest połączone z 25 platformami handlowymi – rozwija wątek dyrektor generalny Beeks.

McArthur wyjaśnia, że internetowe platformy handlowe działają na takiej samej zasadzie co tradycyjna giełda.

– Mamy swoją bazę danych w Chicago i jest ona połączona z Chicago Mercantile Exchange (chicagowską giełdą towarową). Jeżeli chcesz handlować ropą albo kukurydzą możesz się zapisać online, kupić serwer w naszej bazie w Chicago i transakcja gotowa – dodaje Gordon McArthur.

Przełom w 2015 roku

Beeks w 2015 roku osiągnęło zyski rzędu 235 tysięcy GBP. Teraz swoją działalność ogniskują na średnich przedsiębiorstwach. Startup już posiada około 6 tysięcy klientów indywidualnych i około 400 instytucjonalnych.

To właśnie w zeszłym roku nastąpił prawdziwy przełom w dziejach firmy. Beeks przejęło VDIware – przedsiębiorstwo z siedzibą w Chicago. Otworzyło to drogę startupowi McArthura na rynki zagraniczne. Dzięki przejęciu VDIware użytkownicy Beeks mogą handlować na rynkach w Chicago, Tokio, Nowym Jorku, Frankfurcie i Londynie.

Do tej pory Beeks nie poszukiwało finansowania zewnętrznego, jednak wkrótce może się to zmienić. Wraz z rozwojem firmy zapewne pojawi się potrzeba przejęcia kolejnych spółek. W tym celu Szkoci mogą poszukać wsparcia finansowego z zewnątrz, a eksperci finansowi na Wyspach twierdzą, że Beeks może spróbować szczęścia na londyńskim Alternative Invest Market (części londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych, która pozwala małym firmom na szukanie inwestorów bez konieczności spełnienia rygorystycznych wymogów regulacyjnych).

Główna siedziba Beeks mieści się w Szkocji, ale zdecydowana większość klientów pochodzi z różnych zakątków świata. Około 1/3 pracowników firmy to Szkoci, a pozostała część to Amerykanie, Austriacy, Indonezyjczycy czy Japończycy. Beeks Marketplace na razie nie jest dostępne w Polsce.

/RT