Partner serwisu Visa dla biznesu

Homepay na liście ostrzeżeń KNF

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#KNF
Opublikowano: 29 marca 2018, 12:02 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 19:54

Wczoraj informowaliśmy o działaniach podjętych przez Komisję Nadzoru Finansowego względem spółki Homepay. Z lakonicznego komunikatu KNF niewiele jednak wynikało. Dzisiaj wiemy już znacznie więcej – Homepay trafia na listę ostrzeżeń publicznych.

KNF zakazał działalności spółce Homepay IP

Już od kilku tygodni klienci mieli skarżyć się na problemy z działaniem serwisu. Głównym problemem był brak realizacji zleconych przelewów. Homepay to platforma realizująca płatności za pomocą szybkich przelewów, IVR Premium (płatność za pomocą połączenia telefonicznego), czy SMS Premium.

Czytaj także: Uber aplikuje o licencję od holenderskiego banku centralnego

Hompepay na liscie ostrzeżeń – co to oznacza dla klientów?

Władze Homepay tłumaczyły, że problemy są spowodowane zmianami właścicielskimi, a firma wcale nie ma problemów z płynnością finansową. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Homepay pod lupą KNF.

Czytaj także: Rząd przyjął projekt ustawy o RODO

Teraz KNF postanowił wpisać spółkę na listę ostrzeżeń publicznych. Homepay to biuro usług płatniczych, więc zgodnie z prawem jest ono zobowiązane do ochrony środków pieniężnych otrzymanych przez użytkowników. Obowiązek ten spółka powinna wykonać przez zawarcie umowy z zakładem ubezpieczeń. Umowa taka obejmuje co do zasady jedynie szkody wynikłe z niewykonania lub nienależytego wykonania usługi przekazu pieniężnego.

KNF wyszczególnia, że Homepay ma zawarte umowy ubezpieczenia z Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oraz AXA Towarzystwo Ubezpieczeń. W przypadku niewykonania bądź nienależytego wykonania usługi przekazu pieniędzy klienci powinni zgłosić się do wyżej wymienionych biur.

W komunikacie Urząd tłumaczy, że nie może być pośrednikiem w dochodzeniu roszczeń przez klientów – natomiast można do niego zgłaszać ewentualne problemy z likwidacją szkód. Więcej informacji można znaleźć na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

homepay-na-liscie-ostrzezen-knf