Hong Kong Monetary Authority zamierza powołać centrum FinTechowe działające w obrębie państwa. Planowane jest wprowadzenie regulacji pozwalających na swobodną egzystencję innowacyjnych startupów, takich jak łatwiejsze testowanie i wdrażanie ich produktów. Władze Hong Kongu zauważyły, że miasto pozostaje w tyle w technologicznym wyścigu.

Hong Kong Monetary Authority (HKMA) to kasa emisyjna, która de facto pełni rolę hongkońskiego banku centralnego.

Lepiej późno niż później

HKMA przeznaczy środki na badania i testy nowych rozwiązań, które będą przeprowadzane przez banki i inne instytucje finansowe. W ramach nowego centrum ma powstać organizacja Fintech Innovation Hub.

– Panuje dość powszechne przekonanie, że rozwój branży FinTech w dziale hongkońskich usług finansowych przebiega bardzo powoli. Nie uważam żebyśmy mieli z tym duży kłopot, zwłaszcza jeżeli chodzi o sektor bankowy- mówi dyrektor generalny HKMA Norman Chan.

Pomimo zapewnień Chana, w Hong Kongu nastąpią spore zmiany. Firmy finansowe będą teraz mogły testować i wprowadzać produkty FinTechowe bez potrzeby stosowania się do regulacji HKMA. Powinno to znacznie usprawnić cały proces i pchnąć Hong Kong na pas szybkiego ruchu na finansowo – technologicznej autostradzie.

Inni już tam są

Hong Kong dołącza zatem do sporej grupy państw regionie, które zmieniają przepisy na korzyść rozwoju innowacji. Wcześniej pisaliśmy o podobnych działaniach rządu innego miasta – państwa – Singapuru. Singapurski Bank Centralny uprości prawo dotyczące płatności, przekazów czy też wymiany walut do jednego aktu prawnego. Akt ten będzie regulował zarówno płatności tradycyjne, jak i FinTechowe. Dodatkowo operatorzy płatności potrzebują już tylko jednej licencji do przeprowadzania różnych operacji finansowych.

Podobne reformy przeprowadziła Australia. Kraje w regionie Azji południowo – wschodniej nie zamierzają zostać w tyle w technologicznym wyścigu. Banki pokroju HSBC Holdings czy Standard Chartered zaczynają oferować nowe rozwiązania, takie jak na przykład biometryczna autoryzacja w celu logowania do konta internetowego, a aplikacje do płatności mobilnych pokroju Apple Pay czy Alli Pay wchodzą na coraz więcej światowych rynków.

/RT