To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi padną już 20 czerwca na „Horyzontach Bankowości 2017” – multikonferencyjnym projekcie dla sektora bankowego.

Czytaj także: Android Pay startuje w Eurobanku. Tylko dla posiadaczy kart Visa

Nadchodzą nowe modele bankowego biznesu

Inwestorzy krajowi i zagraniczni w 2016 r. odnotowali po raz pierwszy spadek zysków z powodu niskich stóp procentowych, dodatkowych obciążeń podatkowych banków , rosnącej składki na BFG i potencjalnych projektów w obszarze kredytów walutowych. W połączeniu z możliwym wycofaniem się części banków zagranicznych z Polski, może to doprowadzić do zmniejszenia konkurencyjności w sektorze usług finansowych.

To z kolei może mieć wpływ na stopniowe ograniczenie możliwości kredytowania przedsiębiorstw i klientów indywidualnych. Z tego też powodu podczas otwartej dyskusji na „Forum Strategii Bankowych” prezentowane będą różne modele biznesowe i kierunki rozwoju sektora bankowego w perspektywie kolejnych 5-10 lat.

Czytaj także: Kontrole na Okęciu bez kolejki? Owszem, z usługą Fast Track

Nie ma odwrotu od płatności mobilnych

Liczba osób korzystających w Polsce z płatności mobilnych w 2015 roku wynosiła jedyne 1,5 do 2 mln użytkowników. Rok później wzrosła już do 5 mln. Na początku 2017 roku banki raportowały, że z ich aplikacji mobilnych korzysta już ponad 8 milionów klientów. Banki zachęcają swoich klientów do korzystania z płatności mobilnych, tworząc specjalnie dla nich różnego rodzaju usługi, a także powiązane z nimi programy lojalnościowe.

Doświadczeniom polskich banków we wdrażaniu takich systemów transakcyjnych dedykowana będzie konferencja „Płatności Mobilne”. Wśród uczestników konferencji są między innymi: Tadeusz Kościński, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju, Adam Tochmański, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego w NBP czy Zbigniew Derdziuk, doradca zarządu mBanku, były prezes ZUS.

Czytaj także: Dostawy z McDonald’s dzięki UberEats? Już niedługo wystartują w Warszawie

RODO wyzwaniem dla banków

Cena bezpieczeństwa to paradygmat współczesnej gospodarki. Konieczność wdrożenia przez przedsiębiorstwa General Data Protection Regulation (polska potoczna nazwa: RODO) do maja 2018 roku, jawi się jako zagrożenie samo w sobie. Na polskim rynku występuje bowiem głęboki deficyt specjalistów o kwalifikacjach gwarantujących skuteczne poprowadzenie projektu implementacji GDPR. Forum General Data Protection Regulation pozwala poznać możliwe scenariusze od strony osób zarządzających bankiem oraz kluczowe decyzje zarządcze, jakie muszą one podjąć. Udział w nim ma zagwarantować uniknięcie najgroźniejszych błędów na poszczególnych etapach projektu.

– Co roku „Horyzonty Bankowości” obfitują w ważne i aktualne tematy dla sektora bankowego. Nie inaczej jest także w tym roku. Tematyka, która zdominowała tegoroczny program, wiąże się ze zmianami w świecie finansów. Rosnące koszty prowadzenia działalności skłaniają inwestorów do zrewidowania ich zaangażowania w polski sektor bankowy. Boom na płatności mobilne zmienia sposób, w jaki do niedawna definiowana była bankowość elektroniczna. Nowe regulacje w obszarze ochrony danych osobowych wprowadzają wiele obostrzeń w komunikacji z klientami, utrudnią także pozyskiwanie nowych – mówi Andrzej Wolski, wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

Rangi wydarzeniu nadają obchodzone w tym roku jubileusze 25-lecia Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz Warszawskiego Instytutu Bankowości. Obie instytucje powołane zostały do życia przez Związek Banków Polskich, mają zbliżone obszary działania i jeden wspólny cel: działanie na rzecz sektora bankowego. Ćwierćwiecze świętuje również „Miesięcznik Finansowy BANK”.

„Horyzonty Bankowości 2017” odbędą się 20 czerwca 2017 r. w warszawskim Hilton Warsaw Hotel and Convention Centre:

 • Części przedpołudniowa, w godz. 9:00 – 15:00
  • Forum Strategii Bankowych 2017
  • Płatności Mobilne 2017
  • General Data Protection Regulation 2017
 • Części popołudniowa, w godz. 16:00 – 19:00:
  • Gala Horyzonty Bankowości 2017
   • Wręczenie nagród laureatom Konkursu „Etyka w Finansach – Nagroda Robina Cosgrove” za najlepszy esej
   • Wręczenie Nagród Dziennikarskich im. Mariana Krzaka
   • Wręczenie nagród rankingu „50 największych banków w Polsce 2017″ „Miesięcznika Finansowego BANK”
   • Debata środowiska bankowego: „Bank jutra”, w której udział potwierdzili: Dr hab. Krzysztof Kalicki, Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska, Brunon Bartkiewicz Prezes Zarządu ING Bank Śląski, Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich oraz Jarosław Mastalerz,  Prezes Zarządu mAkcelerator