Huawei ma być pierwszym producentem smartfonów na świecie, a HONOR czwartym. Nowy cel chińskiego producenta smartfonów to całkowita dominacja na rynku, dalszy rozwój najnowocześniejszych technologii oraz… zaprzestanie sprzedaży najtańszych telefonów z segmentu feature, które zapewniają wysoką sprzedaż przy niskich zyskach.

Chiński gigant ma śmiałe plany. – Huawei i Honor mają szansę zostać największym producentów smartfonów jeszcze w tym roku – powiedział Richard Yu, Dyrektor Wykonawczy Consumer BG.

Dział Huawei Consumer Business (elektroniki użytkowej) odpowiada obecnie za największą część przychodów firmy, odnotowując wzrost o 48,4% i wyprzedzając dział Carrier Network Business (rynku operatorskiego). W zeszłym roku dział Consumer Business osiągnął sprzedaż na poziomie 51 mld USD ze wzrostem o 45,1% w stosunku do roku poprzedniego. Z kolei HONOR, pomimo spadku koniunktury na rynku smartfonów o 3,1%, odnotował 27,1% wzrost.

Huawei zamierza wspierać markę HONOR w zakresie rozwoju najnowocześniejszych produktów oraz kontynuować swoje inwestycje w obszarach innowacji technologicznych, kanałów dystrybucyjnych i strategii sprzedaży detalicznej.

Jednym z celów jest zaprzestanie produkcji ODM (original desing manufacturer). W największym skrócie sprzęty produkowane przez HONOR w niedalekiej przyszłości nie będą już sprzedawane pod innymi markami. Ponadto chiński gigant chce zwiększyć swój udział w globalnym przemyśle komputerowym.

Rynek producentów smartfonów jest niezwykle dynamiczny

Jeszcze do niedawna na rynku trwała walka o dominację pomiędzy Apple, Nokią (Microsoft) oraz Samsungiem. W peletonie czołowe pozycje zajmowało Sony i LG, które dzisiaj w zasadzie już nie liczą się w wyścigu o serca użytkowników. Nokia upadła i teraz produkuje tanie telefony z minimalną liczbą funkcji. Apple bardziej zamierza się skupić na usługach w ramach iOS niż na konkurencji o to, kto ma ładniejszego notcha. Samsung odnotowuje mniejsze zyski i traci udział w rynku na rzecz Huawei i Xiaomi – a wszystkie te telefony, nie licząc Apple – działają na sofcie stworzonym przez amerykańskiego Google.