Partner serwisu Visa dla biznesu

Ile zarobił największy polski fintech?

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 29 sierpnia 2018, 10:46 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 20:14

W pierwszym półroczu 2018 roku Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wypracowała 1,69 mld zł zysku netto. To wzrost o 22% w porównaniu do zeszłego roku i zarazem najlepszy wynik w polskim sektorze finansowym.

PKO Bank Polski podsumowuje współpracę z fintechami

Silna pozycja kapitałowa pozwoliła na wypłatę akcjonariuszom 688 mln zł dywidendy. Aktywa Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego na koniec I półrocza 2018 r. wyniosły 298,7 mld zł i były o 4,3 proc. wyższe niż w I półroczu 2017 r.

Wyniki PKO Banku Polskiego po I półroczu 2018 r. Świetne wyniki aplikacji mobilnej IKO

W ciągu roku liczba obsługiwanych rachunków bieżących zwiększyła się o 290 tysięcy. Natomiast liczba wydanych kart po I połowie 2018 r. wynosiła ponad 8,65 mln i była o 7 proc. większa niż przed rokiem. Od czerwca klienci indywidualni, którzy posiadają karty debetowe PKO Banku Polskiego mogą podpiąć do nich rachunki prowadzone w walutach obcych. Dodatkowo PKO Bank Polski udostępnił wygodne płatności Garmin Pay, natomiast wdrożenie Apple Pay planowane jest na końcówkę września.

W połowie 2018 roku liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnej IKO wynosiła 2,6 mln – to o 78% więcej niż przed rokiem. Rekordy bije także transakcyjność aplikacji, ponieważ klienci PKO Banku Polskiego i Inteligo zapłacili mobilnie już 100 mln razy. 5 lat temu IKO było najczęściej wykorzystywane do wypłat gotówki z bankomatów, dziś prawie 1/3 transakcji to płatności w Internecie, a w każdym miesiącu bank notuje nawet 7 milionów transakcji mobilnych.

PKO Bank Polski inwestuje w FinTech

Do bankowego kantoru internetowego zalogowało się już 35 tysięcy klientów, za jego pośrednictwem wykonali ponad 200 tys. transakcji na łączną kwotę ponad 1 mld zł. Od początku 2018 roku kantor PKO Banku Polskiego dostępny jest przez 24 godziny na dobę, z poziomu aplikacji IKO.

PKO Bank Polski jako pierwszy bank w Polsce uruchomił program akceleracyjny, który posiada elementy środowiska API dedykowane startupom. Akcelerator nosi nazwę „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. W 2017 r. bank jako pierwsza polska instytucja finansowa dokonał bezpośredniej inwestycji w spółkę fintechową, jest też pierwszym polskim który wdraża technologię blockchain do procesu potwierdzania autentyczności dokumentów bankowych, czyli tak zwanego trwałego nośnika. Więcej na ten temat można przeczytać w wywiadzie z Grzegorzem Pawlickim, Dyrektorem Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ile-zarobil-najwiekszy-polski-fintech